info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Kilo Almanız Multifaktoriyel Olabilir

Size neden kilo aldınız diye sorsam. Ne cevap verirdiniz?

Bayanlar hamilelilk döneminde, logusalık döneminde, ilaçlardan, troitlerimde sorun var, çok yediğim için, düzensiz yediğim için, çikolata veya tatlı yediğim için.

Erkeklerde ise genelde evlendikten sonra, askere gidince, alkol, tatlılara düşkünlük olma durumunu sebep olarak gösterirler. Veya en çok yaptıgınız alışkanlığı sebap olarak gösterirsiniz.

Peki ya multifaktoriyelse?

Ne demek multifaktoriyel? Meydana gelmiş bir durumun tek bir sebebinin olmaması, bir den fazla sebebin birleşiminden meydana gelmesi durumundur.

Yani sadace çikolta yiyerek, ilaçlardan veya çok fazla yemek yemekten kilo almamış olabilirsiniz. Tümümnün birleşiminden dolayı kilo almış olabilirsiniz.

Ne yapmalıyım?

Genelde kilo artışının tek bir sebebi olmaz. Kişiler hikayelerini anlatırlarken, ben bu yüzden veya şu yüzden kilo aldım diye tek bir sebebe vurgularlar. Fakat tek bir sebebe bağlı olmadığından, her birine tek tek nokta atışı yapmak gerekir. Nadir olmak ile birlikte, tek bir sebebe bağlıda olabilir. Örneğin, sadece su içmeyerek veya sindirim sorununuz (kabızlık) gibi fazla gündemde olmayan, sebeplerde olabilir. Sudan bahsedecek olursak, su için bir çok bilgi biliniyor sanılır. Suyu sadece zayıflama döneminde fazla fazla içeriz. Duruma birde tersten bakalım. Peki ya su içmediğiniz için kilo almış olabilirmisiniz? Evet olabilirsiniz.

Etiketler:
evde ek iş