info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Kilo Almanızı Sağlayan Vitaminler

Kilo Almanızı Sağlayan Vitaminler

Vücudumuzun bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek ve hastalıklara karşı direncini arttırmak için her gün mutlaka vitamin almanız gerekir. Bunun yanında çok zayıfsak ve kilo almak istiyorsak, bazı vitaminlerin iştah açarak kilo aldırıcı özelliği olduğunu da söyleyebiliriz. Vitaminler enerji vermez ve doğrudan kilo aldırmazlar. Kilo almak istiyorsanız beslenme programınızda protein ve karbonhidrat değeri yüksek olan besinlere yer vermeniz gerekir. Ayrıca vitaminler organların fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmeleri açısından da önemlidir.

Kilo Aldıran Vitaminler Nelerdir?

Diyet programları uygulayarak zayıflamak isteyen insanlar kadar, zayıf olup kilo almak isteyenler de azımsanmayacak derecede çoktur. Kilo almak istiyorsanız beslenme programınızı protein ve karbonhidrat içeren besinler yanında aşağıdaki vitaminlerle de destekleyebilirsiniz:

  • C Vitamini: Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün tespitlerine göre C vitamininin metabolizmayı yavaşlatıcı etkisi vardır. Metabolizmanın yavaşlaması kilo almayı sağlar. Aşırı hızlı metabolizmanız varsa bol C vitamini alarak metabolizmanızı yavaşlatabilirsiniz. Fakat C vitamini vücutta depolanmayan ve günlük alınması gereken bir vitamindir. Günlük alınması gereken miktardan fazla C vitamini alırsanız mide rahatsızlıkları ve ishale davetiye çıkarabilirsiniz. C vitamini bulunan besinler: Turunçgiller (greyfurt, mandalina, limon, portakal), kuşburnu, maydanoz, biber, kivi, çilek, brokoli, ananas, karnabahar, kara lahana, kırmızı lahana, domates, marul, karpuz, nar.
  • B Grubu Vitaminler: Bu grupta olan vitaminlerin kilo aldırma özelliği tamamen iştah açıcı olmasından kaynaklanmaktadır. Kilo alamayan insanlar genelde iştahsızlıktan şikâyet etmektedirler. B grubu vitaminlerinden özellikle B1 vitaminini (Tiamin) alırsanız, iştahınız açılarak bol yemek yiyecek ve kolay kilo alacaksınız. B grubu vitaminleri de suda çözünen vitaminlerdir ve depolanmazlar. Günlük almanız gereken miktarı aşarsanız fazlası vücuttan dışarıya atılacaktır. Bundan dolayı her gün düzenli olarak almak faydalı olacaktır. B1 vitamini bulunan besinler: Et, karaciğer, deniz ürünleri, darı, yulaf, pirinç, mısır, salatalık, enginar, çavdar, bira mayası, kepek, buğday başağı.
  • D Vitamini: Kemikler için çok önemli olan D vitamini kemik yapılarını arttırarak kemik oluşumunda büyük rol oynar. Eksikliği raşitizm hastalığına sebep olur. Bu vitamin yağda çözünerek depo edilebilir. Kemik yapısını arttırdığı için kas gelişimini destekler ve kilo alımına yardımcı olur. En iyi D vitamini kaynağı güneş ışınlarıdır.
evde ek iş