info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Kilo koruma diyeti

KİLONUZU NASIL KORURSUNUZ?

Kilo vermek uğraştırıcı bir süreçtir ancak verilen kiloyu koruyabilmek belki daha zordur ama imkansız değildir. Bunun için uygulayabileceğiniz kilo koruma diyeti sayesinde uzun bir süre boyunca fit ve sağlıklı olabilirsiniz. Bazı ipuçları da kilonuzu korumanıza yardımcı olabilir. Örneğin yemeği fazla kaçırdığınız bir günün ertesinde bol su içerek ve protein ağırlıklı beslenerek kilonuzu koruyabilirsiniz. Diyet bittikten sonra eski alışkanlıklara dönmek ve yeniden yemeğe başlamak kadar zararlı bir şey yoktur. Vücut yeni komutuna hemen alışır ve bu sefer eskisinden daha fazla kilo almış olursunuz. Aynı zamanda rutin egzersizlerinizi de aksatmamalı, haftada 3 gün en az 1 saat yürüyüş yapmalısınız.

Kilo koruma diyeti için yapılması gerekenler

Diyet bitiminde kendinizi rahatlığa alıştırmamak en güzel alışkanlıktır. İdeal kilonuza ulaşmışsanız elbette diyet süreci içindeki kadar katı kurallarla yaşamayacaksınız. Burada önemli olan nokta beslenme ve egzersiz alışkanlığınızı mümkün mertebe sağlıklı ve sistematik bir şekilde devam ettirebilmenizdir. Bu yüzden kilo koruma diyeti yapmanızda bir sakınca yoktur. Aksine bu sizin kilo verme konusunda ne kadar yol kat ettiğinizi ve ne kadar bilinç kazandığınızı gösterir. Diyetisyen yardımı ile de kilo korumaya yönelik bir diyet listesi alıp uygulamaya başlayabilirsiniz. Diyet sürecinde listenizde olan yiyecekler birebir olmasa bile onlara alternatif olan sağlıklı ve besleyici yiyeceklere yönelerek kendinize bir iyilik yapabilirsiniz.

Kilonuzu korumak için en iyi yöntem karbonhidrat ve proteinleri sentezlemenizdir. Öğünleriniz çok çeşitli ancak az miktarlı olsun. Aç kalmayın ama gereksiz şişkinlikten uzak durmaya çalışın. Diyet sürecinde içtiğiniz 3 litre suyu 2 litreye indirebilirsiniz ancak su tüketimini daha da azaltırsanız kilo almaya başlayabilirsiniz. Bu yüzden kilo koruma diyeti önemlidir. Sabahları 2 dilim tam buğday ekmek yanında haşlanmış yumurta, yağsız peynir ve tütsülenmiş jambon son derece sağlıklı ve besleyicidir. Öğle vaktinde domatesli makarna ya da ton balıklı salata yiyebilir, akşam ise öğlen karbonhidrat aldığınız için bunu dengeleyici bir sebze yemeği ya da beyaz et tüketimi yapabilirsiniz. Balık ve salata en sağlıklı öğünlerden biridir. Ara öğünlerde ise, kuru meyve ya da kuruyemiş tüketin.

evde ek iş