info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Kilo Koruma Nasıl Olur?

Kilo Koruma Nasıl Olur?

Size önerilen şekilde bir diyet uyguladınız ve kilo verdiniz ne mutlu size… Peki ya sonrası? Gerçek sorumluluklar aslında şimdi başlıyor. Diyet yapmaktan ziyade kilo korumak daha bir zahmetli bir iş olduğu herkes tarafından bilinen bir durumdur. Aslında birçok insan aynı hatayı yapıyor. Diyet bittikten sonra eski beslenme şekline geri dönülüyor ve yapılmış olan diyetin sonuçları boşa gidiyor. Diyet sonrası ulaşılan ideal kiloyu korumanın çözümü ise ne az yemek yemek ne de tekrar diyet yapmaktır. Diyet esnasında tüketilen yiyecekler ile aynı değerde olan besinler sayesinde formunuzu koruyabilirsiniz.

Kilonuzu Koruma için yapmanız gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz

Fazla yediğinizi düşündüğünüz bir günün sonrasında, ertesi gün en az 2-3 litre su tüketmeliniz. Bol sıvı alarak sindirim sisteminizi hızlandırıp yediklerinizi hızlıca yakabilirsiniz.

Kilo koruma yollarının en başında protein ve karbonhidrat oranlarının dengeli ve tutarlı olmasıdır. Gün içinde alınan karbonhidratlar ve proteinler aynı dengede olduğunda kilo alma sorunu oluşmaz. Beslenme programında her zaman karbonhidrata yer vererek proteini geri planda bırakırsanız kilo alırsınız.

Diyet yaparak verdiğiniz kiloları, koruma programını uygulayarak sabit tuttunuz. Maalesef dayanamayıp kilo koruma programını bozduğunuz takdirde aldığınız kaloriler, yağa dönüşmeden hemen önleminizi alın. Bunun için su ve protein miktarını hemen 1.5 katına çıkartın.

Karbonhidrat azaltılarak yağ oluşumu en aza indirilmiş olur. Gün içerisinde proteinli gıdalar bolca tüketilmesi doğru bir tercih olabilir. Bol miktarda proteinli gıdaları tüketmek kilonuzu korumaya yardımcı olur ve kilo almanıza engel olur.

Kilo koruma programına örnek olarak;

Sabahları iki dilim tam buğday ekmek, zeytin, ve peynir,

Öğlen yemeğinde makarna veya pilav et gibi besinler,

Akşamları ise ilk seçenekler şöyledir;

Öğlen öğününde karbonhidrat aldığımız için sebzeli bir yemek, yoğurt ve salata,

Izgara et ve salata,

Balık ve salata vücut dengemizi çok iyi tutacaktır.

Ara öğünlerde ise meyve veya kuru yemiş yenilebilir.

Kilo koruma programınızda yeme düzeninizi oluşturmak için bir diyetisyenden destek alabilirsiniz. Bu düzeni oluşturduktan sonra haftada birkaç gün egzersiz yapabilirsiniz. Bu da kilo koruma programında size destek olacaktır.

evde ek iş