info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Kilo Korumak Vermekten Daha Zor!

Kilo korumak vermekten daha zordur uzun süre diyet yaptınız ve istediğiniz kiloya ulaştınız yada ideal kiloya sahipsiniz fakat biraz fazla yerseniz kilo almaktan korkuyorsanız kilolarınızı kontrol altında tutmak için yaşam boyu sağlıklı ve dengeli besleneceksiniz demektir. Kilo verenlerin büyük çoğunluğu verdiği kiloyu koruyamıyor üstüne daha fazlasını tekrar alıyor.

Kilo Korumak Vermekten Daha Zor!

Aslında bir çok kişi kişi kontrolünün ne kadar zor olduğunu deney imlemiştir. Aylarca yapılan diyet sonu geldiğinde sınırsız yemek ile tamamlanmalıdır. Her zaman dediğimiz gibi zayıflamaktan ziyade sağlıklı bir yaşam için kilolar verilmeli. Diyetisyen eşliğinde hazırlanan liste sizi aç bırakmak için hazırlanmış bir liste değildir tamamen yaşam şekliniz halini alacak olan sağlıklı ve düzenli beslenme listesidir. Diyet sonrası kilo kontrolü başarısızlığının iki nedeni vardır;

  • Gerçek olmayan ulaşılması zor hedefler
  • Diyet listelerinde kazandıkları sağlıklı beslenme programını devam ettirmezler bu iki nedenden ötürü verilen kilolar sabitlenemiyor.

Diyet sonrasındaki programdaki genel amaç verilen kilonun alınmasını önlemek, sağlıklı ve dengeli beslenmeyi yaşam şekli haline getirmek. Kilo korumanın sırrı karbonhidrat yağ ve protein üçlüsünün dengeli bir şekilde vücuda alınmasıdır. Sevdiğiniz yiyecekleri fazla tükettiğiniz öğün diğer öğünde onu yakmanızı sağlayacak şekilde beslenmeniz gerekmektedir.  Severek yediğiniz besinleri tüketecek fakat enerji alımını dengelemelisiniz. Özel bir günde fazla kaçırdınız ve 2 kilodan bir şey olmaz dediniz ertesi gün aç gezerek bunu dengelemeye çalıştınız bu oldukça yanlış bir harekettir. Kilo kontrolü için yapılması gereken bazı ipuçları ile daha rahat edeceksiniz.

Doğru Alışveriş

Her zaman tok olarak alışverişe çıkın ve ara öğünlerinize denk gelen bir alışveriş ise de yanınıza alacağınız atıştırmalıkları yiyerek açlık krizlerini atlatın.

Porsiyon Azaltımı

Ana öğün besinlerini yarıya indirin. Zamanla nasıl kilo verdiğinizi görecek ve hep devam ettirmek isteyeceksiniz. Tek çeşit ile tam porsiyon yemektense yarıya inmiş porsiyonda fazla çeşitlilik ile daha çok doymuş olduğunuzu hissedeceksiniz.

Salata Soslarını Bırakın

Sağlıklı bir öğün olan salatayı içerisine eklenen soslarla birlikte tehlikeli hale getiriyorsunuz diyet yaparken tamamen bıraktığınız soslara tekrar başlamayın.

Fast Food Tüketmeyin

Diyetiniz bittiği için kendinizi ödüllendirme olarak düşündüğünüz hamburger ve koca dilim bir pizza onca emeğinizi çöpe atmaktan başka bir şey değildir. Onu için bu tarz gıdaları tüketmeyi sonsuza dek hayatınızdan çıkarın.

Bardaklar Dolusu Suya Devam

Bardağınız hep dolu olsun günde en az 8 bardak su içmeye devam edin bunu kilo kontrolünden ziyade sağlıklı ve uzun bir yaşam için mutlaka su tüketiminize dikkat edin.

Mutfakta Fazla Vakit Geçirmeyin

Eğer kendinize hakim olamıyorsanız mutfakta fazla vakit geçirmeyin. Mutfakta alacağınız bir lokma arkasından başka lokmaları da getirecektir. Ne kadar sürede kilo verdiyseniz en az bir o kadar zamanda korumak için dikkatli olmalısınız.

evde ek iş