info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Kilo Verdiren Sihirli Baharatlar

Kilo Verdiren Sihirli Baharatlar

Zerdeçal: Safra ve karaciğer fonksiyonlarını destekleyerek vücut detoksuna yardımcı olur.

Kırmızıbiber: tüm acı besinlerde olduğu gibi metabolizmayı hızlandırmaya ve yenilenlerin hazmedilmesine yardımcı olur.

Pul biber: Metabolizmayı canlandırır ve yağları yakar. Lakin miktarına dikkat edilmeli, çünkü iştah açar.

Karanfil: Toksin atımına yardımcı olur.

Kekik: Kolesterolün düşmesine destek olur. Özellikle kekik suyu olarak tüketildiğinde yağ metabolizması üstünde önemli etkiye sahiptir. Aynı zamanda canlandırıcı ve damar açıcı özelliğe sahiptir.

Tere tohumu: Metabolizmayı canlandırmaya yardımcı olur. Tiroidi tembel kişilerin tüketmesi oldukça önemlidir.

Zencefil: Alınan besinlerin daha iyi sindirilmesine yardımcı olur. Bünyeyi kuvvetlendirir ve aynı zamanda kilo verirken enfeksiyonlara karşı koruma da yardımcı olur.

Yeşil çay: Güçlü bir antioksidan olmaktadır. Metabolizmayı hızlandırması yanı sıra kilo vermeye de yardımcı olur. Aynı zamanda bağırsaktaki faydalı bakterileri fazlalaştırarak sindirime yardımcı olur.

Biberiye: Yağ metabolizması üzerinde olumlu etkiler gösterir. Vücudu ısıtır, aynı zamanda dolaşımı da canlandırır.

Funda: Daha çok çay olarak kullanılmaktadır. Bir çay kaşığı funda, suda kaynatılıp içilebilir.

Tarçın: Tarçın enerjinizi yükselterek, hareketlerinizde size destek olup kilo vermenize yardımcı olur.

Sonuç olarak kilo vermek isterken de baharat kullanabilirsiniz. Yukarıdaki baharatlar ile hem kilo verip hem de yemeklerinizi süsleyebilirsiniz. Her yemeğiniz de baharat kullanabilirsiniz. Bu baharatlar metabolizmanızı hızlandırarak yaktığınız kaloriyi arttırır. Kimi baharatlar ise sık idrar yapmanızı sağlayarak vücudunuzda oluşan ödemleri dışarı atmanızı sağlar. Baharatların bazıları bitkilerin yapraklarından, bazıları ise bitkilerin tohumlarından üretilmektedir. Az miktarda kullanılmasına rağmen bile yemeklere farklı lezzet vermektedirler.

Baharatların sağlıklı beslenmedeki rolleri büyüktür. Gaz oluşumu kilo vermenize engelledir. Bu yüzden anason baharatı kullanabilirsiniz. Baharatların çoğunda antiseptik özelliği vardır. Bu özellik sayesinde yemeklerin bozulmasını önlerler. Baharatları taze tüketmekte önemli etkenlerdendir. Baharatları kapaklı yerde saklamak hem tazeliği bakımından hem de sağlığımızın açısından önemli rol oynar. Baharatlar aynı zamanda yemeklerde mantar ve bakteri oluşumunu engeller. İçerisindeki ekşiliği, tatlılığı ve acılığı içeriğindeki maddeler sağlamaktadır. Çoğu baharatın kullanımı kilo ve sağlık bakımından hiçbir zarar oluşturmaz. Aksine kilo verdirir ve sağlık için yararlıdır.

evde ek iş