info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Kilo verme motivasyonu için ne yapılmalı?

KİLO VERİRKEN MOTİVE EDİN KENDİNİZİ

Kilo vermeye karar verdiyseniz, bu kararınızı canlı tutmak için motivasyona ihtiyaç duyarsınız. Çünkü bu süreç zarfında vücudunuz yoğun efor sarf ederken, zayıflayacağınıza dair inancınızın her geçen gün kuvvetlenmesi gerekir. Kilo vermeye karar vermekle birlikte en iyi kilo verme motivasyonu zayıfladığınızı hissetmek ve tartıda zayıfladığınızı görmektir. Tartıya her çıktığınızda bir önceki günden daha hafif olduğunuzu görmek çabanızın karşılığını aldığınızı hissetmenizi sağlar. Kilo vermeye karar vermekle birlikte aynalarla ve tartılar ile barışın. Her gün kendinizdeki değişimi görmek için gayret edin. Sporun ve diyetin etkisini hissetmek, kilo verme fikrinizden vazgeçmemenizi sağlayacaktır.

Öncelikle ne kadar fazla kilonuz olduğunu hesaplayın ve ne kadar kilo vermeniz gerektiğine dair kendinize hedef koyun. Karar verdikten sonra en önemli süreç; koyduğunuz hedefi hayatınızın her anına katabilmektir. Kilo verme hedefiniz gündelik hayatınızın bir parçası haline geldiğinde artık yememek için, spor yapmak için ve kalori hesabı yapmak için çabalamazsınız. Hedefiniz hayatınızın her alanına dahil olduktan sonra kilo verme süreciniz bir alışkanlık halini alır. Ama zorlanmaksızın kilo vermeye başlayana kadar kendinizi motive edecek şeyleri bulmanız gerekir. Herkesin kilo verme motivasyonu ve harekete geçme enerjisi farklıdır. Zayıf halinize ait bir fotoğrafınızı ya da hedef koyduğunuz ideal kiloyu yansıtan bir fotoğrafı ve kilolu halinizin fotoğrafını yan yana koyun. Her gün bu resimlere bakarak nasıl olmak istediğinizi zihninizde canlı tutun. Her gün boy aynasında kendinizi inceleyin, zayıfladıkça kendinizdeki değişimi fark etmek sizi motive edecektir. Size dar gelen kıyafetleri gözünüzün önünde bulundurun. Her sabah uyandığınızda giyemediğiniz kıyafeti görmek sizi spor yapmaya, az yemeye sevk edecektir. Aynaya bakarak kendinizi yaşlandığınızda hayal edin. Kilonun sağlığınıza vereceği zararı ve yürürken, otururken, yatarken ve kalkarken hareket alanınızı ne kadar kısıtlayacağını düşünün.

Kilo vermeye çalıştığınızı aklınızdan çıkarmayın. Kendinizi küçük notlar ile uyarın. Yazacağınız küçük notlar ile kendi kendinizi hem motive edebilir, hem yönlendirebilirsiniz. Sabah uyandığınızda yataktan kalktığınızda görebileceğiniz diyet notu, telefonunuza kurduğunuz küçük hatırlatmalar, aynadaki ve mutfak dolabındaki asılı notalar etkili bir kilo verme motivasyonu olacaktır.

evde ek iş