info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Kilo Vermede Yumurtanın Faydaları

Kilo vermede yumurtanın faydaları kolay temin edilebilen besin değerleri açısından mükemmel bir besindir. Toplumda yüksek kolesterol neden olacağı gibi bazı inanışlar mevcuttur. Fakat yapılan son araştırmalar bu tarz inanışları çürütmüştür. Özellikle diyet listelerin bol protein alınması gerektiği en kaliteli protein kaynağınında yumurta olduğu bilinmektedir.

Kilo Vermede Yumurtanın Faydaları

Kilo vermede yumurtanın faydaları oldukça fazladır. Yağ bakımından oldukça düşüktür. 1 adet yumurta 5 gr yağ içermektedir. Bu nedenle diyetlerde tüketilmesi zararlı değil aksine oldukça faydalıdır. Yumurta protein, A vitamini, kolin gibi 13 tane önemli besin ögeleri içermektedir.  Tok tutucu bir besin olan yumurta bir çok diyetisyenin önerdiği diyet yardımcısı bir besindir. Karbonhidrat bakımından yüksek bir kahvaltı ile yumurta yağsız süt sebze ve meyveden oluşan bir kahvaltı listesiyle beslenenlerin daha fazla yağ yaktıkları bilimsel olarak ispatlanmış bir durumdur. Kendinizi tok hissetmek aynı zamanda yağ yakmak istiyorsanız günde 1 adet yemeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Anne sütünden sonra en değerli protein kaynağıdır. Yumurta ortalama 60 gr dır kaloriside 80 kaloriyi geçmemektedir. Sıfır karbonhidrata sahip bir besindir. Önemli nokta ise  pişirilmeden önce mutlaka yıkanmalıdır. Kuş gribi hastalıklardan yıkama yöntemi ile kurtulmanız mümkündür. Yumurtayı yıkayarak haşladığınızda faydalarından tam olarak yararlanmış olursunuz. Özellikle gelişim çağındaki çocuklarda okul dönemi gençlerin beslenmesinde muhakkak olması gereken bir besindir. İçerisindeki kolin beyin gelişimi açısından oldukça önemlidir. Yumurta sadece kahvaltılarda değil ana öğünlerde de tüketilecek bir besindir. Uygun saklama koşullarında saklanan bir yumurta yaz aylarında da tüketilmesi gereken önemli bir gıdadır. Sarısında bir miktar kolesterol vardır fakat bu iyi huylu kolesterol olduğundan sağlık için hiç bir zararı yoktur.

Yumurtanın Faydaları

Kas kitlesinin korunmasında önemli rol oynar. Lösin amino asiti içerir ve bu amino yağ yakmayı sağlayan önemli bir ögedir. Dünyanın bir çok yerinde yapılan araştırmalar sonucu kahvaltıda yemek yağ yakmayı hızlandırıcı bir etkiye sahip olduğu bilinmektedir.

  • Zengin vitamin ve mineral kaynağıdır
  • Çok kaliteli protein kaynağıdır
  • Düşük kalorili olması nedeni ile diyet programlarının baş tacıdır
  • Çinko ve demir bakımından zengindir
  • Yumurtanın sarısı beyin gelişiminde önemlidir

Yumurtanın içindeki proteini vücudumuz tamamen sindirip kullanır. Ayrıca bu proteinler tam dır. Yani parçalandıkları zaman tüm amino asitleri sağlarlar. Sporcuların kullandıkları bazı protein desteklerininde yumurtanın beyazından yapılmaktadır.

evde ek iş