info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Kilolarınızın Sebebi Stres Olabilir mi? Stresi Yenin Kilo Verin!

Kilolarınızın sebebi stres olabilir mi , stresi yenin kilo verin stres , üzüntü gibi durumlarda vücudun salgıladığı kortizol salgısı artar buna bağlı olarak açlık dürtüsünü kontrol altında tutan fazla yemek yemenin önüne geçen leptin hormonunun etkisi azalır. Bu nedenle iştah artışı ve yemek yeme kilo olarak karşımıza çıkar.

Kilolarınızın Sebebi Stres Olabilir mi? Stresi Yenin Kilo Verin !

Stres günümüzün en önemli sorunlarından biridir ve her geçen gün artmaktadır.Sorumluluk artıkça stres de artmaktadır. Stresi yok etmenin imkansız olduğu bilinmektedir fakat bununla başa çıkmak kolay sayılabilir. Stresin hayat tarzımızla ilgisi oldukça büyüktür. Aile -iş sorunları , başarısızlık,sosyal hayat,endişelerimiz , kayıplarımız birer stres kaynağıdır bunlardan kurtulmak mümkün olmadığından bu tarz durumlarla baş etmeyi öğrenerek stresli zamanlar kilo almayı engelleyebiliriz. Stresin Kilo ile ilgili bağı çok yüksek. Stres arttıkça kilo sorunlarıda artmaktadır. Eğer stresin altında ezilip onunla baş edemiyorsan sağlıklı beslenip kilo vermekte imkansız hale gelir.

Zayıflamayı hırs yapan kişiler bilmeden büyük bir stres durumuna girmektedirler. Oysaki zayıflama hırs dürtüleri için değil daha sağlıklı olmak için acele etmeden sağlıklı kilo verilerek atlatılmalı dır. Bu tarz takıntılı insanlar hırsla istediği kiloya inip daha sonra farkına varmadan verdikleri kilonun daha fazlasını almaktadırlar. Zaten çok zor olan kilo verme döneminde yorulmuş sonraki dönemde rahatlama ile farkına varmadan düzenini bozmuş ve daha fazla kiloya sahip olmuşlardır. Yani kilolarınızın sebebi stres olabilir mi sorusuna kesinlikle evet olarak cevap verilebilir.

Stresli anlarda sağlıklı besinlere ihtiyaç duymayışımızın nedeni üzüntülü anlarda vücutta salgılanan endorfin hormonunun fazlalığın dandır. Bu hormon şekerli şeylere yemeyi artıracak haliyle kilo almamıza neden olacaktır. Stresli durumlarla baş etmeyi öğrenmememiz bu eğilimlerin önüne geçerek kilo kontrolünü sağlamamıza yardım edecektir.

Stresli Zamanlarda Yanlış Yeme Alışkanlıkları

 • Hızlı yemek yemek
 • Büyük lokmalar alıp az çiğnemek
 • Çatalı kaşığı elinden hiç bırakmamak
 • Öğün atlamak bir sonraki öğünde haddinden fazla yemek
 • TV karşısında kitap veya dergi okurken yemek
 • Ziyaret ve davetlere sık katılmak ikram edilen tatlıları geri çevirmemek
 • Akşam yemeğinden sonra yatağa girinceye kadar devamlı atıştırmak
 • Az su tüketmek

Stresli Zamanlarda Gece Yeme Durumu

Gece yemek yiyen kişilerde sabah kahvaltı yapma isteği bulunmaz. Uyku düzensizlikleri vardır ve bir şeyler yemeden uyuyamazlar. Gece yeme durumu olan kişilerin çoğunluğu stresli kişilerdir ve gece yemek yiyen kişilerin hemen hemen hepsinin kilo problemi vardır. Bu sendromla yaşayan kişilerin kalitesiz uyku düzenleri olduklarından sabah uyandıklarında kendilerini sersem gibi hissedip tüm gün sinir ve agresif şekilde gezerler buda daha fazla strese sebep olup gece daha fazla yemeğe neden olmaktadır. Stresli durumları atlatmaya çalışarak gece yeme sorununun ortadan kalkması hayati önem taşımaktadır. Bu dönem tedavi edilmezse eğer ileriki zamanlarda obezite gibi sorunlara neden olmaktadır.

Stresle Başa Çıkmanın Yolları

Stresle başa çıkmayı öğrenmek var olan kilonun verilmesi ve daha sağlıklı yaşamak için önemlidir. Stresi hayatımızından çıkarmak imkansız olduğundan bunun la baş edip fazla kilolarımız dan diyetisyen yardımı ile kurtulmak mümkündür. Unutulmamalıdır ki diyetisyen le kilo vermek zaten stresli olan yaşamımızda kafamıza takılan beslenme problemini çözmeden en büyük yardımcımızdır. Zayıflarken yalnız olmamak kilo vermeyi daha da kolaylaştırdığı bilinmektedir.

 • Stresli durumlarda kendinize ilk şey kuralı koyun ve bu asla yemek yeme  ve mutlakla alakası olmasın. Örneğin en sevdiğiniz inanı arayıp stresin  neden olduğunu konuşup dertleşebilirsiniz.
 • Açık havada yapacağınız yürüyüşler sakinleşmenizi ve rahatlamanızı sağlayacaktır.
 • Stres nedeni ile eliniz abur cubur a gidiyorsa izin vermeyin kuşburnu ıhlamur papatya melisa gibi sakinleştirici etkisi bulunan çaylardan bir fincan tüketin
 • Süt yoğurt ve ayran tüketin.İçerdikleri laktik asit vücudu gevşetir.
 • C vitamini yüksek besinler tüketin.
 • Yanlış bilinen kahvenin sakinleştirdiği etkisi fazla tüketiminde kalp çarpıntısı ve stresi artırabiliyor.

Fazla kilolardan kurtulmak için diyetisyene gidip kilo nedenlerini anlatıp ona göre bir yol izlememize yardımcı olmasını istemek sağlıklı kilo vermek açısından çok önemlidir. Emin olun ki yeterli derece de stres yüklü olan hayatımızda kilolarımızıda dert edip bu yükü taşımaya gerek duymayacaksınız çünkü diyetisyeniniz sizin en yakın arkadaşınız olacaktır.

evde ek iş