info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Kilolu Olmanıza Neden Olan Hastalıklar

Kilolu Olmanıza Neden Olan Hastalıklar

Fazla kilolarınızın tek sebebi, çok yemeniz ve iştahınızın fazla olması olmayabilir. Obezite hastalığı, vücudunuzun besinlerle aldığı enerjinin, harcadığınız enerjiden çok olmasından dolayı meydana gelen ve vücut yağ kitlenizin artması sebebiyle kendini belli eden kronik bir hastalık şeklinde tanımlanmaktadır. Fazla şişmanlık problemlerinin yalnızca çok yemekten dolayı kaynaklanmadığını söyleyen uzmanlara göre, obezite yapan hastalıklardan korunmak için alacağınız basit önlemler ile kilonuzu kontrol altında tutmanız mümkün.

Kilolu olmanın nedenleri?

Kullandığınız bazı ilaçlar ve hormonlar (kortizon ve psikiyatri ilaçları), beslenme hataları, sık ve fazla yemek yeme isteği, aşırı yağlı yemekler ve ihtiyaçtan çok kalori alınması, hareketsiz bir yaşam sürmek ve spor yapmamak kilo almanıza neden olur.

İnsülin direnci: Çağımızın en çok obezite sebebi insülin direncinden dolayı kaynaklandığı düşünülmektedir. Genetik yatkınlık ve çevre şartları nedeniyle bazı kişilerde insülin direnci ortaya çıkmaktadır. Hiperinsülinemi de hipoglisemileri uyararak obezite hastalığına neden olmaktadır. Yurdumuzda ve bütün dünyada obezitenin yayılmasının nedeni insülin direncidir.

Hipofiz bezi rahatsızlıkları: Kortizon ve büyüme hormonunun çokluğu (cushing hastalığı ve akromegali), hipogonadizm (s e x hormonunun eksik olması) adı verilmiş olan hastalıklar obezite nedenidir.

Hipotalamus bozukluğu: Leptin hormonunun eksikliği ve leptin direnci, hipotalamik merkezlerin; travma, tümör tarzı durumlarda etkilenmesi de enerji alınmasının artış göstermesine neden olmaktadır.

Tiroid bezi rahatsızlıkları: Hipotiroidi-troid bezlerinin çalışmaması ya da az çalışması kilo artışı ve ödeme neden olmaktadır.

Polikistik over sendromu: Overlerde çok miktarda kist ve insülin direnci bir arada bulunmaktadır. İnsülin direnci ve hiperinsülinizm obezite hastalığını tetiklemektedir.

Sürrenal bez rahatsızlıkları: Cushing sendromu, aldosteronoma, adrenogenital sendrom obezite ile bir aradadır.

Endokrin pankreas rahatsızlıkları: İnsülin direnci, reaktif hipoglisemi, tip 2 diyabet de obezite hastlığına neden olmaktadır.

Genetik obezite sendromları: Prader willi, lipoafrofik diyabet, Down’s sendromu, Leprechanism ve Lurence-Moon- Biedle sendromu genelde kromozom anomalileri ile bir aradadır.

Uyku apnesi: Santral sinir sistemi ve sempatik sinir sistemini harekete geçirerek obezite ve hipertansiyon, obstruktif akciğer rahatsızlığı gibi sorunlara yol açabilir.

Obezite hastalığı, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde hızlı bir şekilde yayılmaktadır.

evde ek iş