info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Kinoanın faydaları nelerdir?

AND DAĞLARI’NDAN SOFRANIZA

Anavatanı Güney Amerika’nın And Dağları olan kinoa, son derece yüksek proteinli ve aminoasit yüklü bir tahılımsı bitkidir. Efsanelere konu olan İnka Uygarlığı’nın ana besin maddelerinden biri olan kinoa aynı zamanda NASA tarafından görevlendirilen astronotların da beslenme programlarında yer almıştır. Durum böyle olunca kinoanın da ünü tüm dünyaya yayılmış ve özellikle diyetisyenler tarafından araştırıldıktan sonra gerek dünyada gerekse, Türkiye’de diyet listelerinin sağlığa yararlı malzemelerinden biri haline gelmiştir. Kinoanın faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Her şeyden önce vücudun özellikle diyet zamanlarında zayıf düşmesini önleyen bir protein gücüne sahiptir. Öyle ki pirinçten 2 kat daha fazla proteine sahip olan kinoa yetişmesi açısından da her türlü toprak yapısına uyum sağlamaktadır.

Kinoa her şeyden önce gluten içermiyor ve bu maddeye alerjisi olan kişiler de diyetlerinde gönül rahatlığı içinde kinoayı kullanabiliyorlar. Kinoanın faydaları özellikle Vegan diyeti uygulayan ve bunu hayatlarının bir parçası haline getiren kişiler içinde önemli olmaktadır. Bunun için kinoa ile yapılan lezzetli bir pilav, baharatlı bir kısır ya da hafif bir dolma tercih edilebilir. Pişmiş hali de kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Salataların içine eklenerek günlük kalsiyum ihtiyacı için kinoadan destek alınabilir. Kinoanın içinde bulunan kalsiyum miktarının 1 bardak sütteki kalsiyum oranından daha yüksek olduğunu belirtmekte de fayda vardır. Bu ürünün baskın bir kokusu da olmadığı için birçok sağlıklı tarifin içine katılması da fayda sağlar.

Kolestrol içermediğinden sadece büyüklerin beslenme programında değil, bebek ve çocukların beslenmelerinde de kullanılan kinoanın hazmı ve sindirilmesi de oldukça kolaydır. Etteki kadar proteine sahip olan kinoanın birçok hastalığın önlenmesinde de oldukça büyük bir payı olduğu gözlemlenmiş, doku yenilenmesini sağladığı ve yaşlanmayı geciktirici enzimler içerdiği de görülmüştür. A,B,C,D,E ve K vitaminleri içeren Kinoanın faydaları bunlarla da bitmiyor. İçeriğindeki bitkisel kimyasalların kadınlarda meme kanserini de önleyici özellikleri bulunuyor. Kalsiyum içerdiği için de kemik ve diş sağlığını koruyor ve aynı zamanda kabızlık problemi çekenler için de bağırsakları yumuşatıcı etkisinden dolayı son derece iyi geliyor.

evde ek iş