info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Kış meyveleri nelerdir

KIŞ MEYVELERİ İLE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZİ GÜÇLENDİRİN

Kışın hastalıklara karşı bağışıklık sisteminizi güçlendirecek ve soğukta içinizi ısıtacak mevsim meyvelerini tüketmeniz gerekir. Kışın yetişen meyveler C vitamini bakımından son derece yoğun meyvelerdir. Bu yüzden kış meyveleri vücudun nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarına karşı savunma mekanizmasını güçlendirir.

Kış meyveleri insana zindelik verir, kan basıncını düşürür ve kansızlığa iyi gelir. Aralık, Ocak ve Şubat aylarında tüketmeniz gereken kış meyveleri; armut, ayva, muz, elma, kivi, mandalina, portakal, greyfurt, nar, Trabzon Hurması (cennet elması) ve kestanedir. Kış meyvelerinin faydaları sırayla;

Elma: İçerisinde A ve C vitaminlerini barındıran elma kolesterole iyi gelir, bağışıklık sistemini güçlendirir, kan basıncını düşürür, sindirimi kolaylaştırır.

Mandalina, Greyfurt, Portakal, Kivi: C vitamini ve folik asit deposu olan bu meyveler, kışın bağışıklık sistemini güçlendirir, enfeksiyonlarla mücadele eder. Kokuları ferahlatıcıdır. C vitamini cildi onarır,  mideyi rahatlatır ve içerisindeki potasyum ile yüksek tansiyonu düşürür.

Nar: Magnezyum, fosfor, selenyum mineralleri içeren nar, A ve C vitaminlerini içerir. Vücudu güçlendirir, halsizliği giderir.

Ayva: Vücuda zindelik veren ayva, A ve B vitaminlerini içerir.

Armut: İçerisinde A, B ve C vitaminlerini barındıran armut kabuklu olarak tüketilmelidir. Bağırsak sağlığı için kışın tüketilmesi gerekir. Kandaki fazla asit ve tuzların dışarı atılmasını sağlar, kabızlığa iyi gelir ve böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar.

Kestane: İçerisinde B ve C vitaminlerini barındıran kestane, bol miktarda yağ ve protein içerir. Ayrıca kestanede fosfor, magnezyum, kalsiyum ve demir vitaminleri bulunur. Vücuda kuvvet ve enerji verir. Bedeni ve zihni dinlendirir.

Trabzon Hurması: Bazı bölgelerde cennet elması ya da amma alarak adlandırılan Trabzon hurması kansere karşı koruyucudur. İçerisinde A, B ve C vitaminleri bulunur. Kalp, damar ve sindirim sistemi hastalıklarına karşı koruyucudur. Kansızlığa iyi gelir. Kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürür.

İçerisindeki vitamin ve mineraller ile vücudu hastalıklardan koruyan ve hastalıkların tedavisinde yardımcı olan kış meyveleri yemeklerden sonra tok karına tüketilmemelidir. Yemeklerden önce aç karına ya da yemeklerden 2-3 saat sonra yenilmelidir. Kış ayı boyunca kış meyveleri taze ve düzenli olarak tüketilmelidir.

evde ek iş