info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Kış sebzeleri nelerdir

BİRBİRİNDEN FAYDALI KIŞ SEBZELERİ

Sağlıklı ve dengeli beslenmek için mevsimine göre sebze tüketilmesi gerekir. Ülkemizde dört mevsim bir arada yaşanmakta olup, her mevsim, her çeşit sebze üretimi ve tüketimi yapılmaktadır. Kış sebzeleri yaz boyunca güneş ışığını çekerek, köklerine kadar depolamaktadır. Bu yüzden kış sebzelerinde vücudumuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineraller daha fazladır. Vücuda enerji, canlılık ve dayanıklılık veren kış sebzelerinin her rengini ve ayrım yapmaksızın hepsini mevsiminde tüketmek gerekir. Sınıfına göre bazı kış sebzelerinin sadece kökleri, bazılarının yaprakları, bazılarının meyveleri, çiçekleri, yumru ve soğanları yenilir. Her biri besin değeri yüksek sebzelerdir ve içinde barındırdığı vitaminler ile vücudun ihtiyacını karşılar.

Kış sebzeleri

Kış sebzelerinin vücudun gereksinimini karşılayacak şekilde tüketilmesi son derece önemlidir. Kışın kökleri, soğanları ve yumruları yenilen Kış sebzeleri; patates, havuç, soğan, sarımsak, pancar, karaturp, kırmızıturp, kök kereviz, şalgam ve yer elmasıdır. Yaprakları yenilen karalahana, yaprak lahana, Brüksel lahanası, baş lahana, marul, ıspanak, pırasa, pazı, roka, tere ve maydanoz kışın vazgeçilmez sebzeleridir. Çiçekleri yenilen bitkilerden karnabahar ve brokoli ise, potasyum bakımından zengin kış sebzeleridir. Bal kabağı ve kabak vücudun folik asit ihtiyacını karşılayan kış sebzelerindendir. Mantar da kışın severek yenilen sebze kategorisinde yer alır. Ayrıca kansere karşı koruyucu olduğu olan kış sebzeleri beslenme alışkanlığı haline getirilip, düzenli ve taze olarak tüketilmelidir. Kış sebzeleri uzun sürede yetiştiği için toprağın ve güneşin tüm enerjisini içinde barındırır. Kışın vücudu ısıtan gıdalardır.

Kış mevsiminde yapraklı ve çiçekli sebzeler taze ve az pişmiş olarak tüketilmelidir. Çünkü çok pişirilen sebzeler besin değerini büyük miktarda kaybetmektedir. Ama köklü ve yumrulu sebzeler, yapraklı sebzelerden daha uzun süre pişirilmelidir. Yeşil renkli Kış sebzeleri folik asit içerir ve tansiyon hastaları için son derece faydalıdır. Kırmızı ve mor sebzeler antioksidan içerir ve kansere karşı korur. A, B, C, D, E, K vitaminlerini içeren, demir, kükürt, fosfor ve mangan elementlerini içeren kış sebzelerini mevsiminde tüketmek dengeli beslenmenin ve sağlığı korumanın en iyi yoludur. Kış sebzeleri hastalıktan koruyucu ve hastalığı önleyicidir. Hasta olmayı beklemeden gün içinde dağıtılarak, yeterli miktarda tüketilmelidir.

evde ek iş