info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Kışın Kilo Almamak İçin Ne Yapmalı

Kışın Kilo Almamak İçin Ne Yapmalı?

Kış aylarında diyet listeleri elden ele geçmeye başlar. Kadın erkek fark etmeden yazın alınan kiloları kış aylarında verip yeni bir yaz dönemine fit girme çabaları başlarlar.

Kahvaltı metabolizmayı hızlandırmaya en çok yardımcı olan öğündür, aynı zamanda kan şekerinizi dengeleyip öğle öğününde az yemenize yardımcı olur. Yapılan araştırmalara göre kahvaltı öğününü atlamayan bireylerde diğer öğünlerde daha az kalori aldıkları tespit edilmiştir. Eğer özel bir davete gidecek iseniz kahvaltı;  bayanlarda 250 kalori, erkeklerde ise 350 kalorinin üstüne geçmemesi gerekir. Vücudunuza yeterli enerji gelmesini istiyorsanız protein ve karbonhidrat zengini olan besinlerden tüketmeye özen göstermelisiniz. Meyveli sodalar ve daha birçok asitli içecekler çok fazla kalori içermektedir. Kış aylarında hiçbir kalori değeri olmayan suyu bol bol tüketmelisiniz. Sadece yediklerinize dikkat ederek ayda 1-2 kilo verebilirsiniz. Makarna, ekmek ve pilav vazgeçilmezlerimiz arasındadır. Çünkü karbonhidrat tüketildiğinde mutlu olmamızı sağlayan serotoin hormonu fazlalaşır. Lakin forma girmek isteniyorsa bunları azaltmamız ve ölçülü almamız gerekiyor. Yemeğin yanına bayanlarda 1-2 kaşık erkelerde ise 3-4 kaşık makarna veya pilav tüketilebilir, böylece karbonhidrat alımınızı azaltabilirsiniz.

Gerçek şu ki şekeri hayatınızdan çıkardığınız an zayıflamaya adım atmış olacaksınız. Tatlandırıcılar iyi görünse de yapılan araştırmalarda diyet içecekler içmek ya da yemek fazla kilolu olma riskini arttırmaktadır. Öğünlerinizi sık tutmanız metabolizmanızı canlı tutar, lakin hızlı çözümler arıyorsanız üç ana öğün yapabilir ve acıktığınız herhangi saatte atıştırmalık bir şeyler yiyebilirsiniz. Ara öğünler ise, bayanlarda 150-200 kalori erkeklerde ise 200-250 kalori kadar alınabilir. Atıştırmalarınızı dilimlenmiş ve limonlanmış yiyecekler ile tüketebilirsiniz. Katılmanız gereken önemli bir davet varsa sodyum almamaya özen göstermelisiniz. Sodyum, vücuttaki suyun tutulumunu sağlayarak ödem yapar ve kendinizi şişmiş hissetmenizi sağlar. Paketlenmiş ve işlenmiş ürünlerden uzak durmalısınız. Yemeklerinizi pişirirken de tuz yerine baharat kullanmanız faydalı olacaktır. Gün içerisinde ise bol bol yeşillik tüketmelisiniz. Saatiniz 22:00’ı gösterdiğinde kesinlikle mutfaktan uzak durmalısınız. Rahatlamaya ihtiyacınız olduğunda ise yeşil çay tüketebilirsiniz. Yumurta, peynir ve süt protein bakımından, tam tahıllar ve meyveler size karbonhidrat bakımından yardımcı olacaklardır.

evde ek iş