info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Kışın Kilo Almamızın Nedenleri

Kışın kilo almamız kadın ve erkek hepimizin ortak sorunudur. Soğuk dolayısı ile hareketsizlik su ihtiyacını sıcak içeceklerle karşılamak, Vücut ısısını koruyabilmek için duyduğu enerji miktarı ‘açıktım’ sinyallerini göndermesi ile yenilen yiyecekler,güneş ışınlarının az olması sebebi ile oluşan D vitamini eksikliği, sosyal yetersizlik yüzünden oluşan depresyon kilo almamızın nedenleridir. Kışın giyilen kalın kıyafetler alınan kiloların saklanması kış aylarında oldukça kolaydır,buna sığınarak yeme kontrolünü bırakmak yaptığımız yanlış davranışlarımızdan biridir.

Kışın Kilo Almamızın Nedenleri

Kışın kilo almamızın nedenlerini tek tek açıklayarak yapılması gerekenleri anlatacağız. En değerli giysinin bedenimiz olduğunu unutmadan yapılan yanlışların tekrarlanmaması kendi kendimizi korumamız açısından çok önemlidir.

Gece Atıştırmaları

Akşam yemeğinin kontrolsüz ve fazla yenmesi ileriki saatlerde kan şekerinin düşmesi ile gece acıkma ları oluşur. Bunun önüne geçilemiyor sa bile yağlı ve fazla kalorili atıştırmalıkların yerine bir adet meyve , bir kase yoğurt la geçiştirilmesi kilo alımını önler.

Vücut Isısının Korunmaya Çalışması

Kışın alınan kiloların en önemli nedenlerinden biridir vücut ısı dengesini koruyabilmek için normalden fazla enerji harcar , enerji kaybı ise daha fazla acıkmamıza neden olur. Fazla yemek yememek için her açlık anında su içilerek midede yer kaplayan su bir süre sonra tokluk hissi sağlayacaktır.

Depresyon Hali

Güneş ışınlarının azalması bizi karamsarlığa ve mutsuzluğa itmektedir. Genetik yatkınlığı olanların depresyona girme durumu fazladır. Soğuk havalardan dolayı oluşan kısıtlı sosyal hayat mutsuzluğa sebep olmaktadır. Bu durum daha fazla yemek yeme ihtiyacı duyulmakta tatlı ve hamur işi ne eğilim artmaktadır.

Günlerin Kısa Olması

Kış aylarında günlerin kısa olması nedeni ile öğün atlama en çok yaptığımız olaydır. Atlanılan her öğün karbonhidrat ihtiyacını daha üst seviyelere getirerek bir sonraki öğünde kontrolsüz yeme isteği karma karışık bir beslenme şekli oluşmaktadır. Bu durumda kalorisi yüksek hamur işleri yerine bulgur pilavı gibi düşük glisemik indeksli besinler tercih edilmelidir.

D Vitamini Eksikliği

Güneş ışınlarından az yararlanan bir mevsimdir bu da kilo almamıza neden olmaktadır. Yağda çözünen bir vitamin olan D vitamini içeren gıdalar karaciğer, balık, peynir,süt ürünleri,balık yağı ve sütte bulunur.

Hareketsizlik

Soğuk havalarda üşüme nedeni ile hareketsizlik ve buna bağlı olarak sıcak ortamdan oturma ve tatlı tüketme kış aylarında yaptığımız en büyük hatadır. Yazın yürüyüş egzersizleri ni rahatça yapabildiğimiz terleme ve su tüketimin fazla olması ile kilo alma durumu en aza inmektedir.

Kalın Giysiler

Kalın giysiler kışın alınan kiloları saklamada kamufle görevi görmekte bu nedenle kışın alınan kilolar saklanabilmesi açısından çok da önemsenmiyor ve hatta yemek yeme kontrolü sınırsız şekilde devam etmektedir. Bu durum havaların ısınması ince giysilere geçiş dönemlerinde sorun olmaktadır.

Sıvı Tüketme İsteğinin Azalması

Kış aylarındaki hareketsizlik ve buna bağlı olarak su tüketim isteğinin azalması en sık yaşadığımız durumdur. Soğuk havanın etkisi ile tüketilen sıcak içecekler su içme isteğinin önüne geçmektedir.

Yukarıda sayılan faktörlerden ziyade genetik faktörler , alkol tüketimi de kilo alma durumunu tetikleyen durumlardır. Kışın alınan kiloların kafadan dolma listelerle verilme isteği bedende şok etkisi yaratarak sağlığımızı bozabilir. Bu sebeple verilecek kiloların diyetisyen yardımı ile verilmesi sağlıklı kilo verme açısından çok önemlidir.

evde ek iş