info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Kolesterol Diyetinin Püf Noktaları

Kolesterol Diyetinin Püf Noktaları

Kolesterol almış olduğumuz besinlerle, genetik faktör ve yaşam tarzımız ile ilgilidir. Görülmüş olduğu gibi genetik olmayan faktörler kendi elinizdedir. Hızla yayılan hazır gıdalar, fast food yiyecekler, bisküvi, çikolata ve şekerlemeler kolesterolün hızla yayılan bir sağlık problemi olmasında en önemli nedendir. Kolesterol düzeyini düşürebilmek için ilaç kullanabilirsiniz veya düzenli beslenmeye başlayabilirsiniz.

Düzenli yaptığınız kolesterol diyetleri sayesinde 2 ya da 3 ay içinde kolesterol seviyesini önemli düşüşler olduğunu görebilirsiniz. Aslında çözümler çok basit fakat çözümleri uygulamıyor veya bilmiyorsunuz. Yüksek lif tüketimi kolesterol seviyesini düşürmenin en önemli yoludur. Besinlerdeki lif oranını yükselterek kolesterol emilimini düşürmek ve yıkımının hızlanmasını sağlayabilirsiniz. Lif bakımından zengin gıdalar; entegral ekmekler, makarna ve buğday ürünleri, sebze, meyve ve kuru baklagillerdir.

Kuru baklagiller tüketmek önemli bir noktadır. Baklagillerinde içerindeki bazı maddeler kolesterol düşmanı olarak çalışarak kolesterol düzeyini hızla düşürmeye yardımcı olurlar. Yüksek kolesterol vücudunuza kesinlikle zarar verir ve bunun sonuçları elbet ortaya çıkar.

İyi kolesterol olarak bildiğimiz HDL nin yükselmesinde, spor aktiviteleri ve egzersizler büyük katkı sağlar. Kadınlarda menopozdan sonra hormonal sebeplerden dolayı iyi kolesterolde hızlı düşüşler görülür. Bunun sonucunda kalp krizi riski artar. Hayvansal ve bitkisel Omega 3 tüketmek kolesterol düzeyini düşürmede yardımcıdır ancak bir başına yeterli olmaz.

Çoklu doymamış yağ asidi (mısır, balık, soya ve Ayçiçek yağı) ve tekli (zeytinyağı, ceviz, avokado, fındık ve badem) ile doymuş yağlar ( süt ve süt ürünleri, çikolata, hayvansal yağlar) trans yağlar (margarin, fast food, şekerleme ve bisküviler) tüketimini dışardan aldığımız kolesterol miktarını kontrol etmek için en önemli kriterdir. Çoklu ve tekli doymamış yağlar kolesterol düzeyini olumlu şekilde etkiler. Trans doymuş yağlar olumsuz etkilenmesine neden olur ve kolesterolün yükselmesinde en önemli etkendir.

Trans yağlar üstünde yapılan çalışmalar kalp krizi ve kanser gibi hayati sorunlara neden olduklarını kanıtlamışlardır. Bu nedenle doymuş yağ ve trans yağ tüketimini minimum seviyeye indirmek, süt ve süt ürünlerinin yağsız veya az yağlı olanlarını tercih etmelisiniz. Yüksek kolesterol tedavisinde en son ilaçlara başvurmayı tercih etmelisiniz, öncelikli olarak kolesterol ve trigliseridlerin düşmesini sağlamak için çaba göstermelisiniz.

evde ek iş