info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Kontrol edilmeyen açlık hissi ile baş etmenin 7 yolu

Kontrol edilmeyen açlık hissi ile baş etmenin 7 yolu

Açlık hissiyatı, vücudun bir şeye ihtiyaç duyduğunu gösteren bir duygu yoğunluğundan ibarettir. Açlık ve iştah birbirinden ayırt edilmesi gereken fakat edilemeyen iki durumdur. Hâlbuki bu iki farklı durumu ayırt etmek ve anlamak gerekmektedir. Açlık fiziksel tepki olurken, iştah duygusal tepkidir.

Açlığın duygusal nedenleri de bulunmaktadır. Duygusal açlık, kontrol edilmesi zor olan açlık tipidir. Duygusal açlığın sinyalleri yaşam tarzımıza göre değişmektedir. İştah olarak bahsedilen bu açlık tipi, sinirden, çeşitli duygu değişimlerinde ve aynı zamanda rutin bir hayattan kaynaklanmaktadır. Belli başlı aktivitelerde yeme dürtüsünü tetikleyen duygusal tepkilerdir.  Televizyon karşısında bir şeyler yeme isteği, geceleri sıkılıp kendinizi yemeğe vermek gibi durumlar alışkanlıkları değiştirmek ile düzelen durumlardır.

Fiziksel açlığın kontrol edilmesi kolay olan ve tedavi edilebilen açlık tipidir. Lakin bu alanda henüz gelişme gösterilememiştir. Yemeklerden bir saat sonra acıkmak ya da ara ara yemek yemeniz gerektiğini düşünmeniz, sağlık problemlerini yaşadığınızı göstermektedir. Bu durum genellikle, glisemik indeks içeren yemeklerin sebep gösterdiği düşük kan şekeridir. Düşük kan şekeri, karbonhidrat tüketimini desteklemektedir. Düşük kan şekeri çoğu kişilerde ise öğleden sonra uyku hali olmasıdır.

Açlığın en önemli sebeplerinden birisi de, besinlerin yeteri kadar tüketilmemesidir. Kilo vermek için sıkı diyet uygulanırken aç kalınması gayet normaldir. Birçok kişi kilo vermek için açlıktan ölünmesi gerektiğini düşünmektedir. Vücut ağırlığınız 10 kat altında kalori alıyorsanız eğer açlıktan ölmek üzere olabilirsiniz.

Açlığınızı kontrol altına almanın bir diğer yolu da doyurucu gıdalar tüketilmesidir. Bu doyurucu gıdaların neredeyse besin değerleri aynıdır. Lif açısından zengin ve glisemik indeks açısından düşük olması gerekmektedir.

Tatlandırıcılardan uzak durmanız gerekmektedir. Doğal ve yapay tatlandırıcılar açlık hissetmenize neden olur. Rafine şeker, insülin seviyesinin ani yükselmesine ve glikoz salgılanmasına destek olur. Bu iyi bir şey olabilir; lakin insülin seviyesinin yükselmesi kan şekerin düşmesine ve açlık hissetmemize sebep olur.

Vücudunuz için gerekli olan besinlerden tüketmeniz gerekmektedir. Alınan kalori miktarı ile değişen bir şey olmamaktadır. Esas alınması gereken kalori miktarının kalitesidir. Vücut için gerekli olan besinler beslenmede alınması gereken besinlerdir. Bu besinleri vücut kendi kendine üretememektedir. Aynı zamanda, su içmeyi ihmal etmemeniz gerekmektedir. Günde 3 litre su tüketmeniz doktorlar tarafından uygun görülmektedir.

Etiketler:
evde ek iş