info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Kontrolsüz Diyet ile Sağlığınızı Tehlikeye Atmayın!

Kontrolsüz diyet ile sağlığınızı tehlikeye atmayın her yıl olduğu gibi bu yılda bir haftada 15 kilo verdiren diyet başlıkları dünyanın tanıdığı ünlülerin zayıflama sırları ortaya çıkacaktır.  Kontrolsüz ve bilinçsiz yapılan diyetler sizler için tam bir düşman. İnsan sağlığının her hangi bir para değeri yoktur.

Kontrolsüz Diyet İle Sağlığınızı Tehlikeye Atmayın!

Kontrolsüz diyet dediğimiz şok diyetler kısa sürede geçici kilo verdirmekte sonuç ise metabolizmada kalıcı hasar oluşturmasıdır. Tartının ibresinin biraz inmesi elbette mümkün 24 saatlik açlık sonucu o ibre zaten aşağıya doğru inecektir. Vücudun kaybettiği yağ olamaz bu durumda su ve kas kaybıdır. Yeterli ve dengeli beslenme olmadığı takdirde vücut yağ yakmak için enerjiyi karşılayamayacak bu sürede kaslar karaciğer ve kaslarda bulunan glikojen türünden bir şekeri yakmaya başlıyor. Sonra kaslar enerjiye dönüşmeye başlıyor ve kişi yürüyemeyecek derecede halsizlik ve yorgunluk oluşturuyor. Diyet programlarının hazırlanması, sağlığı koruyucu ve geliştirici beslenme programlarının oluşturulması diyetisyenlerin yetki ve görevidir. Fakat bazı kronik hastalıklara sahip iseniz, hamilelik gibi durumlarınız var ise hekim ve diyetisyen iş birliği içinde bir diyet uygulayabilirsiniz. Diyetisyen ile kilo vermek her zaman daha kontrollü ve sağlıklı kilo vermektir. 5 kiloyu geçen bir kilo kaybı, metabolizma, biyolojik ve psikolojik olarak ciddi hasarlar vermektedir.  Kontrolsüz yapılan diyetler sonucu vücutta oluşan durumlar;

Depresyon, devamlı uyuma isteği, saçlarda ve kaşlarda dökülme, tırnaklarda şekil bozukluğu, kadınlarda periyodik düzensizlik, konsantrasyon ve odaklanma güçlüğü, kırışıklık, sarkma, erken yaşlılık, safra kesesinde taş oluşumu, kemik ve kas dokusu zayıflığı, ağır depresyon, besinleri reddetme gibi ciddi hasarlar görülür.  Aynaya baktığınızda yüzünüz ve kollarınız inceliyor buna rağmen karın bölgenizde her hangi bir değişiklik görmüyorsanız sağlıklı bir kilo kaybı yaşamıyorsunuz demektir. Diyet yapan kişiler sonuca hemen kavuşmak isterler fakat olması gereken hızlı ve erken bir sonuçlandırma değil kalıcı ve yavaş bir sonuçlandırma olmalıdır. Kontrolsüz diyet sırasında alınan sıfıra yakın kalori yaşamsal maddelerin alınmasının önüne geçmektedir.

Bu durum bağışıklık sistemini güçsüz ve savunmasız bırakacak sonuç olarak tüm hastalıklara yakalanma riski oldukça yükselecektir.  Kilo vermek isterken sağlığınız üzerinden prim yapmaya çalışan kişi, kurum ve İnternet sitelerine itibar edilmemeli. Onların tek amaçlarının sizin fazla kilolarınız değil cebiniz olduğunu unutmamalısınız. Gün içinde hareketli olan ve çalışan kişilerin bu tür şok diyetleri uygulamaları neredeyse imkansızdır. Yüksek oranda dikkat eksikliği ve konsantrasyon ve odaklanma sorununa neden olduğu için gün içindeki verimi oldukça düşürecektir.  Bu diyetler metabolizma hızında ciddi düşüşlere de neden olmaktadır. Fazla kilolar ile başınız dertte ise bu konuyu sadece hekim ve diyetisyenler ile çözebileceğinizi asla unutmayın. Bu tarz diyetlerin bu kadar rağbet görmesinin tek nedeni estetik kaygısı bunun da en büyük nedeni medya etkisidir. Hiç bir sağlık durumu estetik kaygıdan daha önemsiz değildir. Sağlıklı bir yaşam için kilo vermek en doğru karardır. Daha fit ve formda bir görüntü için fazlalıklarınızdan kurtulun.

evde ek iş