info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Kronobiyolojik beslenme

İnsan vücudunun hangi saatte hangi işi yapması gerektiğini belirleyen vücut saatine kronobiyoloji denir. Beyinin biyolojik saat merkezi olarak tanımlanan hipotalamusunda bulunan sinir hücreleri, bütün yaşamsal ritmi düzenler. Gece ve gündüze hatta günün her saatine göre bedeni yönlendiriyor. Vücut ritmine göre uyku saatleri, çalışma saatleri, kan basıncı, stresin artması ve beslenme saatleri belirlenir. Vücudun biyolojik ritmine göre yemek saatlerini ayarladığınızda, kronobiyolojik beslenme sağlanmış olur. Bu doğal zamanlayıcı sayesinde sindirim organlarının en iyi çalıştığı, metabolizma hızının arttığı, kan şekerinin düştüğü ve kan basıncının yükseldiği zamanlar belirlenmiş olur.

VÜCUDUN RİTMİK SAATİNE GÖRE BESLENME

Vücuttaki hücreler işlevlerini belirli zamanlarda arttırıp, belirli zamanlarda azaltıyor. Vücudun biyolojik saatine göre beslenmeye özen gösterdiğinizde aslında bedeninizin istediği ve ihtiyacına göre beslenmiş olursunuz. Kronobiyolojik beslenme vücudun dengesini sağladığı gibi vücudun yağlanmasını da engelliyor. Peki vücut ritmimize göre yemek saatleri ne zamandır, nasıl olmalıdır?

Kahvaltı: Sabahları saat 6’da vücudunuz kortizon salgılamaya başlar ve organizmalar uyanır. Hücreler depoladıkları enerji ve proteini hizmete sunar. Saat 7′ de sindirim organları çok iyi çalışır. Bu yüzden gün için ideal kahvaltı için saat 7’den sonrasıdır. İyi bir kahvaltı sonrası vücut dinçleşir ve vücudun hormon bezleri sabah saatlerinde fazla miktarda hormon salgılar. Bu yüzden özellikle diyet yaparken erken saatlerde kahvaltı yapmaya özen gösterilir.

Öğle Yemeği: Öğle yemeği için en ideal saat 13:00’dır. Bu saatlerde vücut formdan düşer, verimlilik azalır. Ancak bu saatlerde vücudun safra kesesi yoğun şekilde çalışır. Metabolizma hızı yüksektir. Öğle yemeği yenildiğinde hızlı bir şekilde hazmedilir.

Akşam yemeği: Akşam yemeği için en ideal saat 17:00-18:00 arasıdır. Böbrekler, mesane ve pankreas bu saatte aktiftir. Akşam yemeği eğer bu saatten sonraya bırakılırsa, hazımsızlık olur. Çünkü saat 19:00’da sindirim sistemi zayıflar, tansiyon ve nabız tembelleşir. Gece yemek yememek gerekir çünkü saat 21:00’den sonra sindirim organları görevini yerine getirmez. Gece yenilen yemekler sabaha kadar hazmedilmeden kalır.

Vücudunuzu dinleyin ve kronobiyolojik beslenme saatlerine göre yemek yemeye özen gösterin.  Hem sağlığınızı tehlikeye atmayın, hem kilo alma problemi ile karşı karşıya kalmayın.

evde ek iş