info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Lahana Diyeti Sağlıklı mı?

Lahana diyeti sağlıklı mı uzun zamandır gündemde olan ve herkesin merak ettiği konular içerisindedir. Lahana çorbası ile yapılan bu diyet şok diyetler sınıfında oldukça sağlıksız diyetlerdendir. 1 haftada 5 kilo yağ yakacağınızı vaad eden bu diyet tamamen yanlış bilgiler içermektedir. Hiç bir hekim ve diyetisyen bu 1 haftada 5 kilo verdirme diyetinin mümkün olmadığını söylemektedir.

Lahana Diyeti Sağlıklı mı?

İnternet’ten arama yaptığınızda bu diyet ile ilgili bir takım bilgiler ve ünlü diyetisyenlerin tavsiyesi gibi reklamlar verilmektedir. Bunların gerçekle alakası yoktur ve hiç bir diyetisyen lahana diyetini tavsiye etmemektedir. Bazı diyetisyenler lahananın vitamin yönünden zengin olduğu için listelerinde yer vermektedir fakat sadece lahana çorbası ile beslenme programını önermez. Lahana vitamin, mineral yönünden zengin bir sebze olduğu için elbette tüketilmelidir. Lahana çorbası diyeti çok düşük kalorili bir diyettir ve kilo verdirildiği düşünülür ama sağlıksız diyet grubuna girmekte hatta açlık diyeti olarak da adlandırılmalıdır. Kalori vücut için gerekli olan fazla alınması yüksek kilolara neden olmaktadır. Lahana elbette sağlıklı bir besindir fakat hiç bir besin tek başına tüketilerek kilo verdirmez.  Zaten lahana diyetinin sağlıklı olduğuna dair hiç bir bilimsel veri yok tam aksine oldukça zararlı bir diyet olduğu açıklanmıştır. Yetersiz kalori sonucu sıfır enerji ile kilo vermek ne kadar sağlıklı olabilir. Bu enerji düşüklüğüne ve açlığa bağlı olarak baş dönmesi,baygınlık hissi, zafiyet ve konsantrasyon bozukluğu ile hastanelerde tedavi altına alınan bir çok kişi mevcuttur.

Lahana Diyeti Yan Etkileri

Bu diyet herkes de olmasa dahi çoğu kişi de ciddi yan etkiler yapmakta yaşamsal fonksiyonlarının durması noktasına getirmektedir.

  • Metabolizma yavaşlaması
  • Ağız kokusu
  • Düşük tansiyon
  • Adet düzensizliği
  • Yüksek saç dökülmesi
  • Saç ve tırnaklarda kırılma ve kuruma
  • Asabiyet
  • Kas kaybı
  • Şuur kaybı
  • Nadir de olsa ölüm.

Her şeyden önemlisi bu diyetin kilo verdirdiğine dair hiç bir bilimsel veri olmamasıdır. 1 haftada en az 5 kilo verildiği söyleniyorsa bu kas ve su kaybından başka bir şey değildir. Karbonhidrat ve protein olmayan bir diyetin sağlıklı olduğu elbette düşünülmez ve sağlığınızı bile bile ateşe atmaktan başka bir şey değildir. Tek tip besin ile yapılan diyetlerde vücut ihtiyacı olan hiç bir yararlıyı alamamakta ve buna bağlı olarak sonu ölüme kadar giden ciddi hasarlar mevcuttur. Lahanayı öğünlerinizin birinde sağlıklı olduğu amacı ile tüketmek en mantıklısıdır. Lahananın içerisindeki besin ögelerine de vücudun ihtiyacı var elbette. Lahana diyeti ile kilo verdiğinizi düşünseniz bile 7 gün sonra diyet bittiğinde daha fazla kilo alınmaktadır. Bu tüm şok diyetlerde aynı durumdur. Hızlı kilo vermek sancak sağlıklı bir beslenme programı ile mümkündür. Lahana düşük kalorili ve doygunluk hissi vermesi sebebi ile bir öğünde tercih edilebilir ama her öğünde sınırsız şekilde devamlı tüketmek sağlıksız ve dengesiz beslenme şeklidir.

evde ek iş