info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Liçi Meyvesinin Sırrı

Liçi Meyvesinin Sırrı

Çin asıllı tropikal bir meyve olan liçi meyvesi, Güney Asya ve Güney Amerika’da yetişen harika bir besin kaynağıdır. İsmini henüz duymamış olabilirsiniz fakat sık sık duymaya başlayacağınız kesin. Bunun nedeni ise liçi meyvesinin faydalarının saymakla bitmiyor olması. Liçi meyvesi kolesterolünüzü düşürür, cildinizi gençleştirir, vücudunuzun elektrolit seviyesini dengede tutar, metabolizmanızı hızlandırır, kan basıncını düşürür ve lifli bir yapıda olması nedeniyle kilo vermenize yardımcı olur.

Bir diğer adı Kral meyvesi olan liçi, sıcak iklimleri sever ve ülkemizde ise Mersin’de yetiştirilmektedir. Liçi meyvesinin dışı sert ve kabukludur içi ise yumuşak ve beyazdır. Tadı çok tatlı bir üzüm gibidir.

Liçi Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Liçi, vitamin ve mineral bakımından zengindir. A ve B6 vitaminleri ile antidepresan vazifesi görmektedir. Bakır, fosfor, selenyum, magnezyum ve kolin bulundurmasının dışında, zeytinyağının içinde de rastladığımız oleik asit sayesinde metabolizmayı harekete geçirici bir etkisi vardır. Aynı zamanda kalp hastası kişiler için de son derece faydalı olan bir meyvedir. Liçi, protein ve fiber kaynağı olduğu için fazla kilolarınızdan kurtulmanızı sağlıyor. Bilhassa diyet yapanlar için liçi harika bir besindir ve tüketmeleri tavsiye edilmektedir. İçermiş olduğu polifenol sayesinde tam anlamıyla bir antioksidan görevi görmektedir. Yaklaşık 100 gr liçi 60 kalori civarı etmektedir.

Liçi, bağışıklık sisteminizi güçlendirmektedir. Zengin bir C vitamini kaynağıdır. Liçinin 100 gramı ortalama 70 gram C vitamini bulundurur. Yani zengin bir C vitamini miktarıyla liçi bağışıklık sisteminin düzgün bir halde çalışmasını ve güçlenmesini sağlamaktadır. Tüm bu özellikleriyle liçi, soğuk algınlıkları ve gribe karşı savaşan bir görev üstlenmektedir. Bilhassa çocuklarınızın bağışıklık sistemi yetişkinlere göre daha zayıf olduğu için liçi ile beslenerek kışın yakalanma ihtimalleri olan hastalıklardan korunabilirler.

Liçi, vücudunuzdaki sıvıyı dengede tutarak kilo vermenizi sağlayıcı bir görev üstlenir. Fazla kilolardan kurtulmak için yaptığınız beslenme ve egzersiz programları vücudunuzun aşırı sıvı kaybetmesine neden olmaktadır. Uygun besinlerle vücudunuzun terleme nedeniyle kaybetmiş olduğu elektrolit ve sıvıyı tekrar kazandırmanız gerekir. Bu yüzden de liçi tüketerek içindeki potasyum ve mineraller ile vücudunuzun ihtiyaç duyduğu elektrolit ve sıvıyı tekrar kazandırabilirsiniz. Liçi bu sayede kalp krizini de önlemektedir. Unutmayın kilo vermek istiyorsanız liçi tüketin.

evde ek iş