info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Lifli Beslenmek İçin Nedenler

Lifli Beslenmek İçin Nedenler

Lifli besinler kişinin yaşamını daha kaliteli ve sağlıklı yürütebilmesi için gereklidir. Her gün lifli besinler tüketmek sağlığınıza oldukça yarar sağlar. Bu nedenle hayatınızda lifli besinlere daha fazla yer verin. Lifli besinleri tüketmek zayıflamanıza yardımcı olacağı gibi birçok hastalığa faydalıdır. Lifli besinler suda çözünebilen ve suda çözünemeyen olarak iki gruba ayrılırlar.

Suda çözünemeyen lifli gıdalar; sindirim sistemini düzenler, kabızlığınız varsa onu giderir, hemeroidleri önler. Suda çözünebilen lifli gıdalar ise; kan şekerinizi dengeler, kolesterolünüzün düşmesine yardımcı olur.

Peki, lifli gıdaların vücudumuza yararları nelerdir?

Lifli gıdalar kan şekeri düzeninizi sağlar. Lifli gıdaların yenilmesi vücuttaki glikoz emilimini yavaşlatır. Böylece de kan şekerinizin hızla düşmesi gibi bir durum olamaz. Bu durum kişinin diyabet riskini azaltır.

Günlük belli miktarlarda lif tüketimi belinizi inceltmeye yardımcı olur. Normal bir diyet programı uygulayanlardan olmaktansa lif zengini bir diyet uygularsanız daha hızlı incelirsiniz.

Uzun sürelerdir devam eden kabız durumunuz varsa tek çözümünüz lifli beslenmektir. Suda çözünemeyen lifli gıdalar doğru tercih olacaktır. Bunlar; yulaf, arpa, üzüm, ananas, kavun gibi besinlerdir.

Sindirim sisteminize yarar sağlaması açısından lifli gıdalardan oluşan bir beslenme programı gerçekleştirin. Lifli gıdalar vücuttaki yararlı bakterilerin sayısını artırır.

Lifli besinlerin bir diğer özelliği de vücuttaki iltihapları ve ateşi sonlandırır. Akciğer hastalıklarına karşı güçlü bir savunma kaynağıdır.

Kandaki kolesterol seviyesini koruyan ve düşüren lifli gıdalar kalp sağlığını korurlar. Kalp hastalığına yakalanma oranı yaklaşık olarak %10 azalmış olur.

Tüm bu faydalara ek olarak beyin sağlığınızı yüksek derecede korur. Her gün düzenli olarak tüketilen lifli gıdalar felç geçirme riskinizi oldukça azaltır.

Lifli gıdaların zararı var mıdır?

Tabi ki hayatımızda fazla olan her şeyin zararı olduğu gibi fazla tüketilen liflerinde zararı vardır. Çok yüksek miktarda lifli gıda tüketmek şişkinliğe ve gaz sorunlarına yol açabiliyor. Hatta bazen vücuda alınan yararlı maddelerin emilimini engelleyerek vitamin eksikliği oluşturabiliyor. Lifli gıda alırken dikkat edilmesi gereken nokta beslenme programında yavaş yavaş yükselen miktarlardır.  Bu nedenle diyetisyeninizin önerisi ile beslenme programınıza şekil vermelisiniz.

 

evde ek iş