info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Light Ürünler Zayıflatıyor mu?

Light ürünler zayıflatıyor mu en çok merak edilen konular arasındadır. Zayıflamak için tercih edilen light ürünler fazla miktarda tüketildiğinde bilinenin aksine kilo alımını sağlamaktadır. Bu konudaki en büyük hatalardan biride üzerinde light yazan her ürünün düşük kalorili olduğunu sanarak fazla tüketmek.

Light Ürünler Zayıflatıyor mu ?

Meyveli light yoğurtlar , bisküviler , krakerler , kahvaltılık gevrekler fazla tüketildiğinde zayıflatmaz aksine kilo aldırır. 2 yemek kaşığı mısır gevreği 1 dilim ekmekle eşdeğer kalori içermektedir. Günlük hayatta çok sık bilinen light yoğurt ve sütler light olarak değerlendirilmesinin sebebi yağ oranlarının azaltmış olmasıdır. Sadece yağ oranlarının azaltılmış olduğu ürünler , yüksek kan yağları , hipertansiyon , diyabet ve kilolu olanlar için uygun gıdalardır. Light ürün sınırsız yeme deme değildir. Bir değil iki tane tüketebilirsin demektir. Her şeyde olduğu gibi light ürünlerinde fazla kullanımı kilo almayı sağlamaktadır. Miktarını kontrol ettiğiniz sürece size yardım edecekleridir. Bu konuda diyetisyeninizden yardım isteyin ve onun belirlediği ürünleri tüketin.

Kalori miktarlarına göre

Şeker miktarlarına göre

Yağ oranlarına göre  3 gruba ayrılır light ürünler. Tatlandırıcı içeren besinlerin kanser yaptığı veya yapmadığına dair araştırmalar yapılmış ve bu konuda bir bulguya rastlanmamıştır. Light süt ürünlerinin içerisinde yağ oranlarının azaltılması diğer besin değerlerinde eksilme olmadığından 5 yaş üstü kişilerde kullanımında bir sakınca olmamaktadır. Diyabetik ürünler ile light ürünler arasındaki fark diyabetik ürünlerde tatlandırıcı kullanılır ve kalori bakımından normal değerlere sahiptirler. Diyabet hastalarına önerilir. Zayıflama amaçlı kullanılması doğru değilidir.

Zayıflamak isteyenlerin en sık yaptıkları şey ara öğünlerde light gıdalar ile atıştırmalıklar oluşturmaktır. Pratik ve zaman kaybı taşımadığı için tercih edilir ve en başından dediğimiz gibi fazla tüketimi zararlı kontrollü tüketimi de diyetisyen onayı ile olmalıdır.  Bu ürünleri tüketirken dikkat edilmesi gereken en önemli konu etiketleri dikkatli bir şekilde okumaktır. Örneğin şeker yerine tatlandırıcı kullanılan bir üründe yağ içeriği normal gıdalarla aynı oluyor bu sebeple tüketilecek gıdaların içeriklerini dikkatli şekilde okumak gerekmektedir.

Kilo Verme Amacı İle Light Ürünler Kullanılmamalı !

Light ürünler bilinenin aksine çok düşük kalorili ürünler değillerdir. Bu ürünlerin tüketiminde yapılan en büyük yanlış ana öğünlerde sadece bir paket light bisküvi ile atıştırmak oluyor. yanlış bir beslenme biçimidir bu ve uzun zaman devam etmesi halinde sağlıksız beslenme ile bağlantılı oluşacak bir çok hastalığa neden olmaktadır. Diyet yaparken ara öğünler çok mecbur kalındığında tercih edilmeli fakat zayıflamak için tek başına yeterlilik sağlamayacak ürünler olduğundan kilo vermede başarısız olmaktadırlar. Paket , paket tüketmek yerine farklı zamanlarda ara öğünleri renklendirmek için kullanıldığı ve ölçülü takdirde herhangi  bir zararı olmamaktadır.  Yüksek kolesterol sahibi iseniz li,ght süt ve süt ürünler tercih edebilirsiniz.

evde ek iş