info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Makarna Zayıflamaya Engel mi? Yardımcı mı?

Makarna Zayıflamaya Engel mi? Yardımcı mı?

İnsanlar diyet programlarında genellikle karbonhidratlara yer vermezler. Oysaki karbonhidrat alımı vücut için çok önemlidir zira karbonhidratlar kasların beslenmesini ve diyet esnasında kas kaybının önlenmesini sağlar. Vücudumuzun yapısına uygun diyet programlarında karbonhidratlara da yer vermeliyiz. Bunun için en uygun besin şüphesiz ki makarnadır. Makarna yiyerek zayıflamak mümkündür fakat bu tarz diyetleri uygularken belli noktalara da dikkat etmek gerekir.

Makarna Zayıflatır mı?

Karbonhidrat alımının bulunduğu diyetleri uygularken bir haftadan fazla uygulamamaya dikkat etmek gerekir. Bu tür diyetler kişinin kanındaki insülin oranını arttırır ve uzun dönemlerde diyabet gibi hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Ayrıca karbonhidrat tüketirken yağlı yiyeceklerden de uzak durmanız gerekir. Bu tarz diyetleri uygularken günlük kalori alımı 1000 kaloriden fazla olmamalıdır.

Makarna yiyerek zayıflamak için uygulanan diyetlerde de bir haftadan uzun süreyi aşmamak gerekir. Karbonhidrat alımında zaten metabolizma hızlı çalışır ve kalori alımı azalır. Bu tarz diyetleri bir hafta sonra sonlandırarak normal beslenme programına geçmek daha uygun olacaktır.

Diğer diyet programlarında olduğu gibi makarna yiyerek zayıflarken de bol su tüketimi çok önemlidir. Bol su tüketimi midenizde şişkinliğe neden olarak fazla yemenizi engelleyecek ve bu da daha az yemek yemenize sebep olacaktır.

Dikkat edilmesi gereken başka önemli bir nokta da hangi öğünde makarna tüketmeniz gerektiğidir. Çoğu diyet programlarında akşam karbonhidrat alınmaması gerektiği vurgulanmaktadır. Akşam menülerinde nişastalı ve karbonhidratlı besinlerden çok protein ve sebze-meyve ağırlıklı besinlere yer verilmektedir. Bu doğru bir yaklaşımdır. Çünkü vücudunuz akşam alınan karbonhidratı yakmadan dinlenmeye ve uykuya geçecektir. Bundan dolayı makarna içeren öğününüzün öğlen saatlerinde yenmesi daha doğru olacaktır.

Diyet programınızda yer alan makarnanızı çeşitli şekillerde lezzetlendirerek yemeniz mümkündür. Yalnız tüketeceğiniz makarnaların özellikle yağsız ya da az yağlı olarak pişmiş olmasına dikkat etmek gerekir. İşte sizler için lezzetli, hafif ve basit makarna tarifleri;

  • Az bir sıvıyağ ve tuzla haşladığınız makarnanızı süzdürdükten sonra bir-iki çay kaşığı soya sosunu ve iki limonun suyunu ekleyebilirsiniz.
  • Rendelenmiş domates ve doğradığınız biberi az bir yağda kavurarak haşladığınız makarnanızın üzerine lezzetli bir sebze sosu hazırlayabilirsiniz.
Etiketler:
evde ek iş