info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Maydanoz zayıflamaya yardımcı olur mu?

Maydanoz zayıflamaya yardımcı olur mu?

Hemen hemen her yemeği, salatayı ve çorbaları süsleyen ve pazar alışverişlerinin baş tacı olan maydanoz, içindeki etken maddeleri sayesinde bilim adamlarını şaşırtmaktadır. Maydanozgiller familyasından kazık köklü ve ufak parça yapraklı bitkidir. Hoş kokuludur. İki yıl yaşamaktadır ve ikinci yılı tohum zamanıdır. Tohum verdikten sonra kuruma evresindedir. Maydanozun kökeni Avrupa’ya dayanmaktadır. Gerek yurdumuzda gerekse dünyada yetiştirilmekte olan önemli kültür bitkisidir.  Yalnızca yaprağı değil, kökü, sapı ve tohumu da tüketilmelidir bu kısımları da tedavi özelliğine sahiptir. Tohumunda yer alan apiol adındaki uçucu yağ tıp alanında sıkça kullanılmaktadır. Tohumu 2,5-3 santimetre uzunluğunda, armut biçiminde, esmer ve özel kokulu tohumlardır. Bileşiminde ise %1-6 arası yağ taşımaktadır.

Maydonozun Faydaları Nelerdir?

Korku ve depresyon gibi hastalıklarda doğal ilaçtır. Aynı zamanda şişmanlıktan korur ve kurtarır. Kanı temizler ve cildi gençleştirir. Erkeklerde afrodizyak etkisi yaratır, bayanlarda adet düzenleyicidir. Çocukların bağışıklık sistemini düzenler. Maydanoz antiseptik özelliği sayesinde vücuttaki mikropları temizler, yaraları iyileştirir. En önemli özelliği ise kanser önleyicicidir. Maydanoz her rahatsızlığa iyi gelmektedir. Maydanoz mecaz anlamda değil gerçek anlamda şifadır ve faydaları sayılmayacak kadar çoktur. Maydanozun kıymeti ve şifalı etkileri anlaşıldıkça hastalıklar insanlardan kaçmaktadır.

Bayanların adet kanamalarını düzenleyen ilaç olarak bilinen maydanoz ayrıca vitamin ve mineral deposudur. A, B1, B2, B3, kükürt, klorofil ve yağ bulundurmaktadır. Tohumları, idrar ve safra söktürücüdür. Bayanlarda akıntılara da çok iyi gelmektedir. Vücudunuza güç verir. Bağırsak solucanlarının düşmesine de yardımcı olur ve aynı zamanda gazın dışarı atılmasını sağlar. Grip ve nezleye iyi gelir, balgam söktürücüdür, terletir, ateşinizi düşürür, kan şekerinizi normal seviyede tutar ve kansere karşı koruyuculuk sağlar.

Kansızlara ve gelişmekte olan çocuklarınıza her gün bir tutam maydanoz yedirmelisiniz. Yüksek tansiyon hastalıklarında da maydanoz önerilmektedir. Yatmadan önce bir tutam çiğnenen maydanoz gece rahat uyumanıza destek olur. Bulantılarda ne nefes darlığı sıkıntılarında da bir tutam maydanoz çiğnenmesi kişiyi rahatlatır. Bunca derde şifa olan maydanoz, sabahları yarım demet kadar rondodan geçirip limonla tüketildiği takdirde de zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

evde ek iş