info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Menopoz Dönemi Beslenme Önerileri

Menopoz dönemi beslenme bu süreç içine girmiş kişiler için çok önemlidir. Yoğun kilo alımının olduğu bir dönemdir. Menopoz çocuk doğurma döneminin bitmesi 45-55 yaşları arasındaki süreçtir. Menopoz dönemi kişinin sosyo ekonomik durumu, çevresel faktörler, sigara ve alkol tüketimi bu süreci etkileyen faktörlerden birkaçıdır. Menopoz süresinde hormonal değişiklikler meydana gelmektedir. Östrojen hormonlarının düşmesiyle birlikte bir çok sağlık problemi ortaya çıkmaktadır. Baş ağrısı , uyku bozukluğu, sinirlilik durumu ve enerji kaybı en sık görülen sorunlardan biridir.

Kalsiyum miktarının azalması ile ilgili kemiklerde kolay kırılma ve kemik deformasyonu osteoporozis hastalığıdır. Menopoza girmiş kadınlarda çok sık görülür. Menopoz dönemi ile artan kemik deformasyonunun fazla olmasının sebebi östrojen hormonunun düşmesiyle ilgilidir. Sigara ve alkol kullanımı osteoporozis oranını artırmaktadır.

Menopoz Dönemi Beslenme Önerileri

Çocukluk dönemi itibarı ile yeterli kalsiyum alınmalıdır. Kalsiyum en fazla süt ve türevlerinde , yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. Pekmez de kalsiyum bakımından zengin bir gıda maddesidir.

Bol miktarda su tüketilmelidir. İçilen suların mineral değerlerinin yüksek olması gerekmektedir.

Güneş ışınlarından uygun şekillerde yararlanılmalıdır. D vitamini alımı menopoz dönemini daha kolay geçirmede önemlidir.

Aşırı tuz , protein ve fosfor alımına dikkat edilmelidir. İdrarla kalsiyum atımını hızlandırıcı etkileri vardır.

Günlük 30 dakikalık yürüyüşler kemik sağlığı açısından önemlidir.

Aşırı zayıflıktan kaçınılmalıdır. Bu dönemde yağ dokularının içindeki östrojen den faydalanıldığı unutulmamalıdır.

Her dönemde olduğu gibi bu dönemde de besin ögesi yüksek gıdalar tüketmek çok önemlidir. Yarım yağlı süt ve ürünleri , tahıllar , sebze ve meyve tüketimi sağlıklı yaşam için gerekli olduğu gibi menopoz dönemini en rahat şekilde geçirmek için gereklidir. Bu dönemde oraya çıkan enerji kaybı halsizlik , gün ortasında uyuma hissinin giderilmesi için enerji si yüksek kalorisi az yiyecekler tüketmek gerekmektedir. İskelet sistemine bağrı semptomların yoğun olduğu bir kişi geçmişte kalsiyum ağırlıklı beslenme yapmadığından kaynaklıdır.

Fazla kilolar her yaş grubunda can sıkıcı olabilir. İlerleyen yaşlarda daha fazla sorun teşkil etmektedir. Zaten yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan sağlık problemlerine birde kilo eklenince hayatı çekilmez bir hale sokar. Östrojen hormonunun düzensiz çalışması , uyku düzensizliği buna bağlı olarak yapılan yanlış beslenme bazı kadınlarda özellikle bel ve karın bölgesinde fazla yağlanmaya sebep olmaktadır.

30 ile 40 yaşlarda alınan kalorinin 200 kalori daha altında alınması gerekmektedir. İlerleyen yaş itibarı ve daha yavaş bir hayat yüzünden alınan kalorinin yakılması zorlaşır. Bu dönem içinde hafif egzersizler ve 30 dakikalık yürüyüşler hem kas kütlesinin korunmasına yardımcı olur hemde kemik kaybının ve ağrılarının birazda olsa önüne geçilmiş olur.

Avokado , kayısı , patates potasyum içerdiğinden kan basıncını dengeler. Kivi, elma , nar C vitamininden zengindir.

Brokoli , semiz otu , marul , ıspanak  kalsiyum yönünden zengindir. Omega 3 bakımından zengin olan somon , ton balığı türevleri iyi kolesterolü yükseltir ve kalsiyum emilimini hızlandırır. Bu dönemde dikkat edilmesi gereken şey sıvı tüketimi ve ideal kilonun üstüne çıkılmamasıdır. Bu dönemi en sağlıklı şekilde geçirmek için uzman diyetisyen yardımı ile bu süreci atlatmaktır. Ve bu süreç içinde fazla kilolarınızdan şikayetçi iseniz size uygun bir program ile diyet yemekleri ile beslenerek menopoz dönemi beslenmesi ni sağlıklı bir şekilde geçirebilirsiniz.

Menopoz dönemi beslenmede fazla tuz kullanımı kalp-damar-hipertansiyon gibi rahatsızlıklara bu hastalıklardan kaynaklanan osteoporozis rahatsızlığının oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Bu dönem içinde az tuzlu besinler tüketmeye özen gösterilmeli , fiziksel aktiviteler artırılmalı , diyet programına başlanmalı ve bol su tüketilmelidir. Diyet sadece kilo vermek için değil sağlıklı ve dengeli beslenmek içinde gerekli olan her yaş grubunun her bireyin uygulaması gereken bir programdır.

Menopoz dönemi beslenme de bitkisel içerikli yağ veya erken hasat edilmiş zeytinyağı mucize faydaları olan bir süper kurtarıcıdır.

Bunların yanında doğadan gelen şifa kaynakları olan bitkilerden de yararlanılabilir. Bir kaçına değinelim ;

Civanperçemi

Menopoz dönemindeki fazla kanamaları dengeye sokar. Östrojen kaynağıdır. Rahim spazmlarına iyi gelmektedir.

Ada çayı

Gece terlemeleri , aşırı sıcaklık şikayetlerinde faydalıdır. 40 yaşından itibaren düzenli alımında menopoz süresini geciktirir.

Papatya

Sakinleştirici etkisi ile menopoz dönemi beslenmede faydalı bir yardımcıdır. Bu döneme bağlı sinirlilik halinin yumuşamasına yardım eder.

evde ek iş