info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Menopoz Dönemi Yoğurdun Faydaları

Zencefil çayının kilo vermeye etkileri var mıdır? Zencefil çok yararlı bitkiler arasında peki bu kadar yararlı olan zencefilin bazen diyet listelerinde Menopoz dönemi yoğurdun faydaları hakkında bilmeniz gereken en önemli bilgi kemik sağlığına ve iskelet sistemine olan faydalarıdır. Bağırsaklarda yaşayan mikropların yaşamasını engelleyen sindirim sistemi dostu harika bir besindir. Ülkemizde çok fazla tüketilen yoğurt her yaş grubundan kişinin severek tükettiği bir çok farklı şekilde tüketilen vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir besin grubudur.

Menopoz Dönemi Yoğurdun Faydaları

Yoğurt sağlıklı beslenmenin olmaz sa olmazı bir besin olmasının yanı sıra kilo vermede,diyet,sindirim sistemi,kemik sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Menopoz dönemi beslenmesinin en önemli besini yoğurttur. Kalsiyum açısından oldukça zengin olan yoğurt bu dönemde oluşacak kemik deformasyonlarının etkilerini azaltacak mucizevi bir besindir. Menopoz dönemine giren kadınlarda ilaç yerine yoğurt tüketimi  daha mantıklı bir tedavi süreci olmaktadır. Osteoporoz kemik dokusunun içinde boşluklara neden olan osteoporozun önlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Kalsiyum açısından zengin olan yoğurt bu dönemde oluşacak kemik kayıplarının tedavisinde ve oluşumunun engellenmesinde en büyük yardımcıdır. Kemik ile ilgili hastalıkların önlenmesinde alınacak gıdalarından olan yoğurt un ev yapımı ve doğal olması önerilmektedir. Bunu yanı sıra brokoli,kuru fasulye, yağsız süt ve süt ürünleri ile desteklenebilir.

Menopoz dönemi hastalığı olan osteoporozdan korunmak için kalsiyum, magnezyum ve çinko desteği ile bu hastalığa yakalanma oranını en aza indirebiliriz.

Kemik Erimesi ( Osteoporoz) Belirtileri

Bu hastalığın oluşması kemiklerin darbelere karşı daha güçsüz olacağından düşme ve kemik kırılmaları oldukça fazla olacaktır. Menopoz döneminde oluşan bu hastalığın belirtileri şunlardır;

 • Bel ve sırt bölgesinde oluşan kronik ağrılar
 • Boyun bölgesinde özellikle gece oluşan ağrılar
 • Kemik deformasyonuna bağlı boy kısalığı
 • Vücutta kamburlaşma
 • Eklem yerlerinde darbe ve düşmeler sonucu oluşan kırıklar
 • Ağrılar ve kırılma yüzünden oluşacak hareketsizlik

Menopoz dönemi kemik erimesi herkesin  kesinlikle yaşadığı rahatsızlıklardandır. Fakat daha erken dönemlerde yoğurt gibi kalsiyum kaynaklarının yeterli tüketilmesi bu hastalığın etkilerini azaltarak daha ağrısız ve rahat bir menopoz dönemi yaşanmasını sağlamaktadır.Küçük yaşlardan itibaren kazanılan sağlıklı beslenme alışkanlığı ileri yaşlarda oluşacak hastalık risklerini en aza indirecektir.

Yoğurdun Faydaları

Menopoz dönemi yardımcılarından olan yoğurt bir çok hastalık ile mücadelede etkin rol oynamaktadır. Yoğurt tüketiminin çocukluk dönemlerinden beri düzenli alınması durumunda ileri yaşlarda yakalanacak hastalık risklerini en aza indirmektedir.

 • Diyet yapanların özellikle ara öğünlerinde tüketecekleri bir kase yoğurt açlık şekerini dengelediği gibi tok tutma özelliği ile birlikte günde bir kase tüketilmesi diyetisyenler tarafından tavsiye edilmektedir.
 • Sindirim sistemi zararlı bakterileri açısından mikrop öldürücü ve enfeksiyon temizleyici etkiye sahiptir.
 • Çinko ve B12 vitaminleri açısından zengin olan yoğurt düzenli ve günlük tüketimi ile birlikte bu vitamin ve minerallerin eksikliğinden kaynaklanan hastalıkların önlenmesinde oldukça faydalıdır.
 • Hipertansiyon hastalarının tansiyonlarını dengeler şeker hastalığından kaynaklı insilün direncini hafifletir.
 • Diş ve diş hastalıkların koruyucu bir görev üstlenen yoğurt özellikle gelişim çağındaki çocukların beslenmesinde oldukça faydalıdır.
 • Menopoz dönemi yoğurdun faydaları içerisinde özellikle düzenli kullanımı ile erken yaşlarda beslenme alışkanlığı kazanılması oldukça önemlidir.
evde ek iş