info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Metabolizma hızlandıran besinler

ZAYIFLAMAK İÇİN METABOLİZMANIZI HIZLANDIRIN

Vücut içerisinde oluşan ve vücuda sonradan giren maddelerin uğradığı tepkimelerinin tümüne metabolizma denir. Her insanın metabolizma hızı farklıdır. Kişinin cinsiyetine, yaşına, vücut ısısına, hastalıklara, vücudundaki kas yoğunluğuna ve yağ miktarına göre değişiklikler gösterir. Metabolizma hızlandıran besinler ile metabolizma hızı arttırılabilir. Çünkü metabolizma hızı ne kadar yüksek olursa vücudun kalori yakımı o derece fazla olur. Bu yüzden metabolizması yavaş çalışan kişiler kolay kilo alır ve zor zayıflar.

Metabolizma hızlandıran besinler

Kilo vermeye karar vermekle birlikte vücuttaki yağlar yakılmaya başlar. Ancak diyet ile birlikte metabolizma hızı yavaşlar. Diyet yaparken metabolizmayı hızlandırmak için öğün atlamamak, düzenli egzersizler yapmak ve aç kalmamak gerekir. Ayrıca metabolizma hızlandıran besinler tüketerek kalori ve yağ yakma hızınızı arttırabilirsiniz. Metabolizma hızı başta baharatlar, lifli yiyecekler, bitki çayları, bazı sebze, meyve ve proteinler ile artmaktadır. Acı biber metabolizma hızını arttıran besinler arasında ilk sırada yer alır. İçerisinde bulunan capsaicin sayesinde tokluk hissini uzatır ve günlük kalori yakımını arttırır. Kekik, kişniş, kimyon, zencefil ve tarçında da capcaicin bulunmaktadır. Tarçın metabolizmayı hızlandırır, kan şekerini düzenler ve açlığı bastırır. Zencefil sindirime yardımcı olur ve vücut sıcaklığını yükseltir. Yenilen yiyeceklerde kekik, kişniş ve kimyon kullanıldığında metabolizmanın hızlanmasında yardımcı olur. Metabolizmayı hızlandırmak için yiyeceklerinize baharat ilave edin. Yeşil çay, kahve, normal çay ve oolong çayı da içerisinde bulunan kafein sebebiyle öğün aralarında içildiğinde vücut sıcaklığını yükseltmeye yardımcı olur ve metabolizmayı hızlandırır. Keten tohumu bağırsakların çalışmasına yardımcı olur. Sindirim sisteminin hızlı çalışmasını sağlar. Protein bakımından zengin yiyecekler ve lifli yiyecekler yenildiğinde sindirim sistemi daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Bitkisel ve hayvansal proteinlerin tüketimine diyet yaparken ağırlık vermek gerekir. Lif oranı zengin besinler sebzelerden yeşil yapraklı bitkiler, lahana, meyvelerden elma, ananas, portakal, greyfurt, tahıllardan yulaf, kuruyemişlerden fındık, badem, kabak çekirdeğidir.

Kilo verme hızınız metabolizma hızınız ile doğru orantılıdır. Metabolizma hızlandıran besinler ile metabolizma hızınızı arttırırken, aynı zamanda su tüketimini de arttırmanız gerekir. Diyet yaparken sağlığınız için günlük 2,5-3 litre su tüketmeniz gerekir. Böylelikle metabolizmanın hızlanması ile yağ yakımı artarken, su ile yağın vücuttan daha hızlı atılmasını sağlanır.

evde ek iş