info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Metabolizma Hızlandıran Çay Tarifleri

Metabolizma Hızlandıran Çay Tarifleri

Yeşil çay

Yeşil çayda bulunmakta olan ve antioksidan etkisi olduğu bilinen epiogallocatechin-3-gallat adı verilen bileşen metabolizmayı hızlandırması sayesinde yağ yakılmasına yardımcı olduğu şeklinde bir takım araştırma sonuçları mevcuttur.

Amerika’da yapılan bir araştırmada yeşil çayın metabolizmayı %4 oranında hızlandırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Bunların dışında, yeşil çay kafein içermektedir ve kafeinin metabolizmayı hızlandırma etkisi olduğu bilinmektedir. Yeşil çay fazla kilolardan kurtulmaya ve yemeklerden sonra içilmesi sayesinde kan şekerinin daha yavaş bir şekilde yükselmesini sağlaması sayesinde iştah azaltmayı da sağlamaktadır.

Beyaz Çay

Yeşil çayda olduğu gibi epiogallocatechin-3-gallat bileşeni içermekte olan beyaz çay besinler yoluyla alınan yağların vücut tarafından depo edilmesini önlemektedir. Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre beyaz çay lipoliz’i (yağın çözülerek parçalanması) teşvik eder iken adipogenesis’i (yağ dokusu gelişimi ve şekillenmesi) baskılamaktadır.

Oolong Çayı

Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre, oolong çayı metabolizma hızını arttırmakta ve vücudun enerji kaynağı olarak da yağların kullanılmasını sağlıyor ve bu sayede fazla yağların atılmasına yardımcı oluyor.

Zencefil Çayı

Vazodilatör yani damar genişleten etkisi olduğu bilinen zencefil bu özelliği ile genel kan dolaşımını arttırır, vücut sıcaklığını yükseltir (termik etki) ve metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Zencefil çayının zayıflamayı sağlayan diğer olumlu etkileri ise sindirim düzenleyici olması, kabızlık sorununa faydalı olması ve safra üretimini çoğaltmasıdır. Zayıflama hapı ya da zayıflama çayı şeklinde satışa sunulan birçok ticari ürün arasında zencefili rahatlıkla görebilirsiniz.

Tarçın Çayı

Vücut sıcaklığını yükselttiği bilinen baharatlar içerisinde yer almakta olan tarçın, metabolizmayı hızlandırması sayesinde yağ yakımını arttırmaya yarar. Tarçın çayını toz halinde ya da çubuk tarçın ile hazırlayıp afiyetle içebilirsiniz.

Mate Çayı

Zayıflatan çay adı altında pazarlanan ürünlerin içlerinde en popüler olan içerik mate yapraklarıdır. Güney Amerika’da yetişmekte olan aynı ada sahip olan ağaçtan elde edilen mate çayı uyarıcı bir çay görevi görerek metabolizmayı hızlandırması sayesinde kilo vermenize de yardımcı olmaktadır.

Tüm bu bitkileri karıştırarak damak zevkinize uygun bir zayıflama çayı elde edebilirsiniz. Mesela çubuk tarçın ile taze zencefil ya da oolong ve yeşil çay ikilisi harika, içilmesi kolay ve rahatsız etmeyen bir tada sahip olan karışımlardır. Bilhassa sıcak yaz aylarında serinletici etkisi olan ve metabolizmayı hızlandırmaya yarayan çay tarifleri önerilmektedir.

Buzlu Zencefil ve Yeşil Çay Tarifi

3 büyük su bardağı su kaynatıldıktan sonra demliği ocak üstünden alın. 5-6 dilim taze zencefil ve 4 çorba kaşığı yeşil çayı demlik içine atın ve 5 dakika kadar demlenmesi için bekleyin. Daha sonrasında zencefil dilimlerini ve yeşil çayın yapraklarını süzerek çay üzerine soğuk su ilave edin. 2-3 saat buzdolabında bekleteceğiniz çay servise hazır.

Buzlu Greyfurt ve Mate Çayı Tarifi

1 tane greyfurtu kabukları ile birlikte dilimleyin. 3 su bardağı suyu kaynattıktan sonra ocağın altını kısın ve greyfurt dilimleri ile 4 çorba kaşığı mate yapraklarını demliğe atarak 5 dakika demleyin. Çayı süzdükten sonra demlikte kalanını soğuk su ile doldurun ve çayı 2-3 saat buzdolabınızda bekletin.

Bir uyarıda bulunmamız gerekirse; metabolizma hızlandırıcı özelliği olan bitkilerin birçoğu aynı zamanda kafein içerir. Aşırı kullanılması çarpıntı, baş dönmesi, uykusuzluk ve mide bulantısı gibi sorunlara neden olabilir. Bu çaylar ve genel olarak bitkisel çaylar gün içinde 3 bardaktan daha fazla içilmemesi gereken çaylardır.

evde ek iş