info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Metabolizma Sendromu Şehir Kadınlarını Tehdit Ediyor!

Metabolizma sendromu şehir kadınlarını tehdit ediyor kalp damar hastalıkları, diyabet ve obeziteyi tetikliyor. Bu faktörlerin oluşmasının sebebi ise insilün direnci. Tüm dünya gibi ülkemizde de metabolizma sendromu görülme sıklığı hızla artıyor. Metobolik sendrom erken dönemde teşhis edilmediği takdirde obezite ve kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini artırmaktadır.

Metabolizma Sendromu Şehir Kadınlarını Tehdit Ediyor!

Metobolik sendrom şehir hayatındaki kadınları günlük stres, artan teknoloji, modern yaşam tarzının vermiş olduğu hareketsizlik etkili olmaktadır. Bir diğer neden ise yağlı sağlıksız hazır yiyeceklerden kaynaklanıyor. Ülkemizde bu konu üzerinde yapılan araştırmalarda 20 yaş üstü erkeklerin%28 kadınların ise %41 i bulmaktadır. En fazla etkilenen kadınlar oluyor. Kadınların teknoloji ve spor yapamama nın getirdiği sağlıksız beslenme bu hastalığın tetikleyicisidir. Metobolik sendromun temelini oluşturan insülin direnci karın bölgesinde yağlanmaya neden olmaktadır. Erkeklerde 103 kadınlarda 88 cm ve üzeri olması risk içermektedir. Yapılan araştırmalar yapılan daha küçük ölçümlerde bile risk taşıdığı görülmektedir. Bu rakamlar daha aşağı çekilerek erkeklerde 94 bayanlarda ise 80 cm olması gerekmektedir. bu hastalığın tanısının konulması için 3 faktör gereklidir;

  • Karın bölgesi şişmanlığının belirleyicisi olan bel çevresinin geniş olması
  • Kan basıncının yüksek olması
  • Kandaki trigiliseridin yüksek olması
  • İyi kolesterolün düşük olması
  • Kan şekerinin yüksek olması

Tedavi sürecinde ilk hedef insilün direncinin düşürülmesi olmalıdır. Hastalığın tedavisinde esas amaç tüm risk faktörlerinin hepsi ile ayrı mücadele etmek olsa da ilk olarak insilün direnci ve buna bağlı olan obezitenin tedavi edilmesi esası alınmaktadır. Metobolik sendromla mücadelede sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı hastaya benimsetilerek bu hastalığın riskleri en aza indirilmelidir. Bu beslenme düzeni ile diğer risklerin oluşması önlenmiş olursa metobolik sendrom engellenebiliyor. Özellikle ailede diyabet, kalp damar hastalıkları, yüksek tansiyon gibi hikayeler var ise hastalık kontrolleri ve şeker ölçümlerini muhakkak yaptırması gerekmektedir. Eğer bu hastalık oluşmuş ise kan düzeyi tedavisi, tansiyon, kandaki yağ oranı gibi hastalıkların tedavisi yapılmalıdır. Bu sayede hem diyabet hemde kalp hastalıkları en aza indirilmiş olmaktadır. Stresli bir yaşam oldukça uzak durulmalıdır. Yüksek stres karın bölgesi yağları ve insilün direncini olumsuz etkilemektedir. Uygun bir diyet programı uygulanmalıdır. Metobolik sendrom genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak, yüksek tansiyon, bel çevresi genişliği, kan yağlarında bozukluk, kan şekeri yüksekliği gibi risk faktörlerinin bir arada olması demektir. Bu hastalıkla en iyi mücadele fazla kilolar için sağlıklı bir diyet listesi uygulanarak tedavi edilmektedir.

evde ek iş