info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Metabolizmayı Hızlandıran Bilimsel Yöntemler

Metabolizmayı hızlandıran bilimsel yöntemler ile yağ yakımını hızlandırmak diyet yaparken en büyük yardımcınız olacaktır. Vücudun kalori yakma yeteneğine metabolizma diyebiliriz. Vücut alınan kalorileri yakmak için sürekli çalışır amacı kilo kontrolü sağlanmasıdır fakat metabolizmanın yavaş çalışması durumumda alınan kaloriler karbonhidrat ve yağ ise yavaş çalışmasından dolayı depolanır ve fazla kilo olarak geri döner.

Metabolizmayı Hızlandıran Bilimsel Yöntemler

Metabolizmayı hızlandıran yöntemleri bilip hayata geçirmek oldukça önemlidir. Yağ yakımının temeli metabolizmadan geçmektedir. özellikle 25 li yaşlardan sonra metabolizma daha yavaş çalışmaya başlar. Erkekler kadınlara göre daha fazla kalori yakarlar buda metabolizmalarının daha hızlı çalıştığını gösterir. Yediğimiz besinlerin içerinde olan besin ögelerinin ayrılması için  sindirim sistemi ve dokularda kalori harcaması oluşur ve bu %10 oranında kalori harcamamıza yardım eder. Vücut alınan kaloriyi harcayarak metabolizmayı canlı tutar. Öğün atlama, yanlış beslenme, hareketsizlik metabolizmayı yavaşlatır. Özellikle diyet programlarında öğün atlama diyetin duraklama dönemine girmesine kilo verme olayının durup kilo almaya neden olmaktadır.

  • Düzenli uyku metabolizmayı hızlandıran en önemli etkendir. Gece en geç 24:00 da uyumuş olun sabah 07:00 da uyanmış olun. Uyku içinde de kalori yaktığınızı ve vücudunuzun kendini onardığını unutmayın
  • Güne bir bardak su ve kahvaltısız asla başlamayın
  • Haftada en az 3 gün 45 dakikalık tempolu bir yürüyüş yapın
  • Asitli içecekler yerine su için, sağlıklı bir metabolizma sağlıklı bir dolaşımdan geçer dolaşımın en önemli ihtiyacı sudur. Günde 3 lt su tüketin
  • Açlık hissettiğiniz de mutlaka ara öğünlerini yapın ve öğünleri asla atlamayın
  • Metabolizmanın dostu olan proteinleri mutlaka beslenmenizde yeterli miktarda almaya çalışın
  • Az az sık sık beslenin
  • Yemeklerinizin yanına ekleyeceğiniz 3 kaşık yoğurt metabolizmanızı canlı tutacaktır
  • Lif oranı yüksek olan yiyecekler, taze sebze ve meyveler, tahıl tüketimine ağırlık verin
  • Günde 2 bardak yeşil çay için

Öğünlerde acı biber, zencefil, sarımsak, tarçın gibi baharatlar kullanmak metabolizmanın hızlanmasını sağlar. 1 adet sıkılmış greyfurtun içine bir parmak kadar taze zencefili rendeleyin ve için bu hem bağışıklık sisteminizi güçlendirecek hemde metabolizmanızın hızlanmasını sağlayacaktır. Eğer spor yapıyorsanız kaslarınızı korumak ve metabolizmayı hızlandırmak için 1 su bardağı süt, yarım muz vanilya, 1 çay kaşığı tarçını karıştırarak spor sonrası için. Diyet yaparken şeker ihtiyacınızı kuru meyve ve kuru yemişlerden rahatlıkla karşılayabilirsiniz.

evde ek iş