info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Metabolizmayı Hızlandırma Yolları

Metabolizmayı Hızlandırma Yolları: 8 Etkili Yöntem

Konu kilo vermeye gelince hepimizin isteği hızlı metabolizmaya sahip olmaktır. Metabolizmanızı hızlandırırken ise 8 etkili yöntem içerisinde şunlar yer almaktadır;

  • Kahvaltıyı atlamamak, siz uyurken enerjiyi korumak için vücut metabolizmayı yavaşlatır. İlk öğünü yemek metabolizmayı hızlandırır. İyi bir kahvaltı, yulaf ezmesi, tam tahıllı ekmekler, yumurta ve muz gibi meyvelerden kompleksleşir.
  • Günde 5-6 öğün yenilmesi gerekir. Daha fazla yemek durumunda değil, sadece daha sık yenilmesi gerekir. Bunu yaparak vücut enerji kaynağının sabit olmasını bilir ve daha sonra kullanmak için yağa dönüştürmek yerine yakmaktadır. Bu metabolizmayı hızlandırma da ana faktörler içinde yer almaktadır.
  • Yiyecekleri değiştirmek, daha sık yemek metabolizmayı hızlandırır aynı zamanda ne yenildiği de. Şeker oranı yüksek olan yiyeceklerde beslenmek kan şekerini yükseltip, vücudun bunları yağ depolamasına sebep olur. Daha çok tam tahıllı besinler ve meyve sebze fazla tüketilmesi gerekir. Yemekleri proteinle, sağlıklı yağlarla dengelemeye çalışılmalıdır.
  • Yeşil çay içilmesi gerekir. Yeşil çay yağ yakma özelliğine sahiptir. Yeşil çayın metabolizmayı hızlandırmada etkileri araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Bu sayede yeşil çaylar birçok diyet içerisinde de yer almaktadır.
  • Vitamin alınması gerekir. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için vitaminsiz kalınmamalıdır. Özellikle B grubu vitamin ve demir eksikliğiniz olduğunda sürekli yorgun olursunuz. Bu yüzden sadece vitamin alımı ile de metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.
  • Egzersiz yapılmalıdır. Lakin çoğu insan egzersiz yapmamaktadır. Eğer egzersiz yapılmıyorsa başlanması gerekmektedir. Kısa yürüyüşler ve çocuklarınız ile oynayarak bile egzersiz yapmış olursunuz. Metabolizmanızı hızlandırmak ve yağlarınızı yakmak için vücudunuzu hareket ettirmelisiniz.
  • Ara yoğunluklu antrenman yapılmalı. Bazı insanlar tonlarca kardiyo antrenmanı yapmakta. Lakin bir süre sonra kilo vermeleri durur. Bunun nedeni ise metabolizmanın stabil hale gelmesidir. Vücut metabolizmanın çevresine uyum sağlamaktadır. Bunun çözülmesi için ara yoğunluklu kardiyo antrenmanı yapılmalıdır. Düşük hızla başlanıp sonra hızlanılmalıdır, bunu yapmanın birçok yolu vardır. Eğer doğru biçimde yapılırsa metabolizma hızlanır ve kalori kaybı yaşanır.
  • Ağırlık antrenmanı da yapılabilir. Daha fazla kas yaparak metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

 

evde ek iş