info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Mevsim sebzeleri nelerdir

Ülkemizde yaz-kış her mevsim sebze üretimi yapılmaktadır. Sera koşullarında yaz sebzeleri kışın da yetişmektedir. Ancak bu süreçte sebzelerin oluşumunda verilen kimyasallar vücuda son derece zarar vermektedir. Organik ve sağlıklı beslenmek, sebzelerin vitaminleri, toprağın ve güneşin minerallerini alabilmek ve gereksiz hormon alımından kaçınmak için sebzeleri ve meyveleri mevsiminde yemek gerekiyor. Ülkemizde hava koşullarının uygunluğu sebebiyle, mevsim sebzeleri kolaylıkla yetiştirilmekte ve ucuz olarak satın alınıp, tüketilebilmektedir.

Mevsim sebzeleri nelerdir

Mart, Nisan ve Mayıs aylarının bulunduğu ilkbahar mevsiminde özellikle yapraklı sebzeler yetişir. Havaların kıştan sonra yavaş yavaş ısınmaya başlaması ve toprağın veriminin yüksek olduğu bu dönemde son derece sağlıklı olan yeşillikler tüketilir. İlkbahar mevsiminin sebzeleri; pancar, havuç, limon, turp, marul, ıspanak ve brokoli Mart ayında son demlerini yaşar. Nisan ve Mayıs ile tezgahlarda enginar, bakla, roka, tere biberiye, taze nane, taze kekik, maydanoz, taze sarımsak, kuşkonmaz, semizotu, ebegümeci, bezelye, madımak, barbunya, taze soğan ve arpacık soğan yerini alır. Yazın gelmesi ile birlikte hafif ve serinletici sebzeler tüketilmeye başlanır. Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında; domates, enginar, bezelye, bakla, kabak, sivri biber, taze fasulye, dereotu, barbunya, mısır, kırmızıbiber, fesleğen, patates, patlıcan, dolmalık biber, taze soğan, taze sarımsak, börülce, bamya, taze nane, rezene, asma yaprağı yaz mevsiminin sebzeleridir. Eylül, Ekim ve Kasım aylarında ise, havaların soğumasıyla birlikte iç ısıtıcı besinler sofralarımızda yerini alır. Domates, salatalık, taze fasulye, yeşilbiber, börülce, bamya, kırmızıbiber gibi yaza ait mevsim sebzeleri Eylül ayında son demlerini yaşar. Ekim ve Kasım ayı ile havuç, zencefil, cin biber, mantar, yer elması, lahana, karnabahar, pırasa, kereviz, ıspanak, balkabağı, pazı, roka, marul tüketilmeye başlanır.

Kış mevsiminde hastalıklarla mücadele etmek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için sebze tüketimi bol miktarda yapılmalıdır. Toprakta uzun sürede yetişen kış sebzeleri, vücudu ısıtan gıdalardır. Kış ayı mevsim sebzeleri Aralık, Ocak ve Şubat ayında; bal kabağı, ıspanak, karalahana, Brüksel lahanası, pazı, kereviz, turp, brokoli, karnabahar, patates, soğan, sarımsak, pancar, havuç, pırasa, hindiba ve lahanadır.

evde ek iş