info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Mevsiminde beslenmenin önemi

DÖRT MEVSİM SAĞLIKLI BESLENME

Sağlıklı beslenmenin amacı bütün bir yıl boyunca bu düzeni sürdürebilmek ve mevsime göre tabiat ananın bizlere sunduğu besinlerden yararlanabilmektir. Bu şekilde beslenildiğinde yıl boyunca daha sağlıklı bir bünyeye sahip olur ve hastalıklardan korunabiliriz. Beslenme uzmanları bu konu üzerinde araştırmalarını sürdürürken mevsiminde beslenmenin önemi üzerinde durulması gerektiğini ısrarla belirtmektedirler. Özellikle mevsim geçişlerinde bünyenin zayıflamaması ve hastalıklara yenik düşmemek için mevsime özgü besin maddelerinin tüketilmesi ve bol sıvı alınması gerekmektedir. Bu hem yorgunluğu gidermekte hem de vücutta biriken ödemi atmaktadır. Su içmekten çok hoşlanmayan kişiler ise, mutlaka bitki çayları ile takviye almalıdırlar. Alınacak besinlerin doğru miktarda tüketilmesi de son derece önemlidir.

Diyetisyenler ayrıca tek tip beslenmeden uzak durulması gerektiğini, doğanın sunduğu her yiyecekten kararınca yararlanılmasını öğütlemektedirler. Güne kahvaltı ile başlamanın önemi artık tüm dünyada kanıtlanan bir gerçektir. Mevsiminde beslenmenin önemi kahvaltıda seçeceğiniz besinlerle başlar. Kahvaltı sofranızda mevsimine göre taze meyve ve sebze bulundurmanız oldukça faydalıdır. Gün içindeki yoğunluğunuzda bu öğün sizlere ayakta kalmanız ve konsantrasyonunuzu sağlamanız için güç verecektir. Öğünlerinizin yanında 1 dilim tüketeceğiniz tam tahıl ya da tam buğday ekmeği sizlerin kilo almanıza engel olacaktır. Mevsime bağlı olarak değişen besinleri 3 ana 3 de ara öğün olarak tüketmeniz de hem kilo kontrolüne hem de sağlıklı bir sosyal hayat sürmenize destek olur.

Beslenmenin mevsimin özelliklerine göre yapılması ve tüketilecek olan gıdaların buna göre seçilmesi sizleri önemli bir tehlikeden daha koruyacaktır. Bilindiği üzere birçok ürün üzerinde bozulmaması için kimyasal ilaçlar kullanılmaktadır. Mevsiminde beslenmenin önemi bu açıdan da oldukça büyüktür. Yaz mevsiminde yaza uygun besinler, kış mevsiminde ise; kışa özel besinler tüketilmelidir. Bebek, çocuk, genç ya da yetişkin her yaş grubundan insanların mevsiminde beslenmeye özen göstermeleri hem fiziksel gelişme hem de ruhsal gelişme için önem taşımaktadır. Birçok yiyeceğin insan psikolojisi üzerinde olumlu etkilere sahip olduğu kanıtlanmıştır. Bu gıdaların ve besin maddelerinin içindeki elementler mevsimler özelliklere göre kodlandığı için hem yararlarından faydalanmak hem de taze halinde tüketmek gereklidir.

evde ek iş