info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Meyve Diyeti Nasıl Yapılır? Hangi Meyveler Tüketilmelidir?

Meyve Diyeti Nasıl Yapılır?

Meyveleri çok seven, lakin kilolarından dolayı yakınanlar, meyve diyeti ile kilolarından sağlıklı zayıflama ile kurtulabilirler. Uzmanlar, obez olanların buzdolaplarını mevsim meyveleri ile doldurmasını tavsiye etmektedirler. Şeftali, karpuz, kavun, kayısı, elma , kiraz, çilek ve üzüm gibi meyveler, gün içerisinde kaybedilen su ve mineral tuzlarının geri kazanılmasına destek olmaktadır. Genç ve güzel kalmanız için gerekli vitamin ve antioksidanların bol miktarda içeren meyveler, lif açısından da zengin oldukları yönünden bağırsak sistemini de düzene sokmaktadır. Böylece vücuttaki toksinler yani zararlı maddeler rahatlıkla dışarı atılabilir. Meyve diyeti sayesinde hem fazla kilolardan kurturulur, hemde sağlık ve güzellik kazanılır. Uzmanlara göre, diyetin ilk 3 gününde yeşil elma, muz, armut, kivi, ananas ve salatalık gibi yeşil meyve ve sebzeler tüketilebilir. Az miktarda şeker ve lif içeren meyveler, yeni beslenme düzenine yavaş yavaş alışmayı sağlamaktadır. Böylece ani beslenme değişikliğine neden olan kabızlık ve şişkinliğe maruz kalınmaz.

Hangi Meyveler Tüketilmelidir?

Elma: 100 gramında 38 kalori bulunmaktadır. Elma kabukları ile birlikte yenilmesi, diş etlerine hem masaj yapıp hemde sağlıklı kalmasını sağlamaktadır.

Muz: 100 gramında 65 kalori bulunmaktadır. Enerji vermekte, olgunlaştıkça sindirim güçleşmekte ve kas krampları engellenmektedir.

Kivi: 100 gramında 44 kalori bulunmaktadır. Kivi ve portakal c vitamini ve lif içermektedir, aynı zamanda bağırsakları yumuşatıp sindirimi kolaylaştırmaktadır.

Armut: 100 gramında sadece 35 kalori bulunmaktadır. Bağırsak hareketlerini düzenlemekte ve sinirleri yatıştırmaktadır. Lakin olgunlaşmamış bir armut şişkinlik yapmaktadır.

Limon: 100 gram limon suyunda 6 kalori bulunmaktadır. C vitamini ve bağışıklık sistamini güçlendiren anti-oksidanlar içermektedir.

Ananas: 100 gramında yalnızca 40 kalori bulunmaktadır. Sindirim sistemine yardımcı olan enzimler içermektedir.

Karpuz: Yaz mevsiminin en çok tüketilen meyvesidir. Yaz meyveleri içerisinde su oranı en yüksek olan meyvedir. Ayrca potasyum ve a vitamini içeriği de çok yüksektir.  Lakin kapruz su oranı yüksek diye kalorisiz değildir. Yaz aylarında en çok tercih edilen karpuz, peynir ve ekmek üçlüsüdür. Bu şekilde tüketildiği takdirde ana öğünlerde denge sağlanabilmektedir. Ayrıca bunlar üçlü şekilde tüketildiğinde kan şekerinin hızlı yükselmesine engel olmaktadır. Bu insülin salımı için de çok önemlidir. Ancak zayıflamak adına bu besinlerden mucize beklemek çok yanlıştır. Seviliyorsa eğer günlük beslenme ihtiyacına uygun tüketilmesi gereklidir.

Kavun: Potasyum ve C vitamini açısından zengin bir meyvedir. 100 gram kavun tüketmek günlük C vitamini ihtiyacının %40 ı karşılamaktadır. Aynı zamanda tatlı ihtiyacının karşılanması adına çok iyi bir alternatif olmaktadır.

Kiraz: Yaz meyveleri içerisinde tüketim miktarının fazla olduğu meyveler arasındadır. Tüketilmesine dikkat edilecek olan meyveler arasındadır. 12 kiraz bir küçük elmaya denk olduğu bilmekte fayda vardır. Kiraz güçlü bir antioksidandır. Kabızlığı önlemede yardımcı aynı zamanda idrar söktürücüdür.

Şeftali: Şeftali potasyum ve posa açısından zengin bir meyvedir. 1 orta boy şeftali bir meyveye eşit olması nedeniyle yaz meyveleri arasında en düşük kaloriyi içermektedir. Kış meyveleri gibi bir porsiyonu doyurucudur.

Kayısı: Kabızlık sorunu çekenler için ideal bir meyvedir. Aynı zamanda demir içeriğinin yüksek olması nedeni ile özelliklede adet dönemlerinde kadınların tüketmesi çok önemlidir. 3 adet kayısı da bir meyveye eşittir.

Çilek: 100 gram çilek günlük C vitamini ihtiyacının tamamını karşılamaktadır. Bu sebeple çok önemli meyvedir. Lakin pudra şekeri eklenerek tüketilirse kalori miktarını daha da arttırmış olursunuz.

evde ek iş