info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Mide Hastalıklarında Beslenme Programları

Mide hastalıkların beslenme programları ; Besinlerin depolanıp sindirildiği yer olan sindirim sitemindeki oluşan rahatsızlıkların beslenme ile oluştuğunu ve sağlıksız beslenme midede büyük hasarlar yaratmaktadır. Eğer mide hassasiyetiniz varsa ve buna bağlı olan fazla kilolarınız varsa doktor ve diyetisyen işbirliği içinde uygun bir diyetle önce fazlalıklarınız dan kurtulmanız gerekmektedir. Sağlıksız beslenme kilo aldırdığı gibi midenizde de hayatı zorlaştıracak şekilde problemler oluşmasına neden olmaktadır.

Mide Hastalıklarında Beslenme Programları

Midenizdeki soruna bağlı farklı beslenme çeşitleri yapmak gerekmektedir. Mide deki en sık görülen rahatsızlıklar reflü , gastrit , peptik ülser dir. hepsi başlı başına hayatı zorlaştıran hastalıklardır. Tedavileri ilaç ve uygun diyet listeleriyle mümkündür.

Reflü Nedir?

Mide içeriğinin yemek borusuna kaçması oluşan tahriş , ödem , gastrit ve daha sonrada ülser oluşturan bir hastalıktır. Göğüs ağrısı ve yutma güçlüğü ile karakterize bir hastalıktır.

Gastrit Nedir ?

Mide mukozasının iltihaplanması sonucu oluşan rahatsızlıktır. Her yaş grubunda oluşur daha çok asitli besinlerin tüketilmesi etken olmaktadır.

Peptik Ülser Nedir?

Mide suyundaki yüksek asit miktarı ile mide ve bağırsakta meydana gelen yaralara ülser denilir.

Reflü Hastalığı Beslenme Önerileri

Reflü genellikle şişman kişilerde ve gece görülen bir hastalıktır. Bunun için hasta önce ideal kiloya düşürülmesi için uygun bir diyet hazırlanır. Fazla hacim tutan yiyecekler verilmez.  Karbonhidratlı yiyecekler , çay , kahve , çikolata , asitli içecekler , hazır meyve suları , sirke ve ketçap tüketimi yasaklanır.

Gastrit Hastalığı Beslenme Önerileri

Gastrit te yemekler az az sık sık tüketilmelidir. Besinler çok soğuk veya çok sıcak olmamalıdır. Yavaş yenilmeli ağızda daha çok çiğnenmelidir. Mide salgısını uyarıcı besinler yenilmemeli mide asidini kontrol altında tutan süt bol miktarda tüketilmelidir.

Peptik Ülser Hastalığında Beslenme Önerileri

Bu hastalıkta diyette beslenme 3 ana öğünden ibaret olmalıdır. Midenin dinlenmesi sağlanmalıdır. Gece süt içimi kaldırılmalı , vitamin , mineral , protein , karbonhidrat alımları fazla olmamalı . Kişinin fizyolojik durumuna bağlı kalori alımı gerçekleştirilmelidir.

Gastrit hastalığındaki tüm uygulamalar ülser içinde geçerli olup alkol alımı kesinlikle bırakılmalıdır.

Tükettiğimiz besinler yemek borumuz dan midemize oradan da bağırsaklara geçmektedir. Tüm besinlerin ilk karşılandığı yer olan mide yiyeceklerle yakın temasta olduğu için zamanla hassasiyet oluşmaktadır.

Mide sorunları olan hastaların yememeleri gereken başlıca besinler şunlardır ;

Asitli içecekler , baharatlar , çikolata , kızartılmış et-tavuk-patates , taze sıkılmış meyve suları , aşırı limon , domates , dondurma , çiğ soğan tüketmemeleri gerekmektedir.

 • Alkol ve sigara tüketmek hasarlara neden olacak içerikte olmaları dolayısıyla kullanımı bırakılmalıdır.
 • Kafein içeren kahve , çay , enerji içeceği , asit içeren kola , meyve suyu gibi besinlerin tüketimine dikkat edilmelidir.
 • Fazla yağ alımına dikkat edilmeli kızarmış tavuk tarzından besinlerden kaçınılmalıdır.
 • Az ve sık yemek yemeğe dikkat edilmelidir.
 • Yiyeceklerin tam pişmiş olmasına dikkat edilmeli ağızda iyice çiğnenmelidir.
 • Fast food tarzı beslenmemeye dikkat edilmelidir.
 • Sıcak ve soğuk besin tüketimine dikkat edilmelidir.
 • Tüm besinlerin alınacağı sağlıklı ve yeterli bir diyet programı için diyetisyen yardımı alınmalı.
 • Günlük olarak posa içeren besinleri tüketmeye çaba gösterin.
 • Yeterli su alımına dikkat ederek sıvı tüketimini dengeleyin.
 • Mide rahatsızlıklarının en önemli sorumlusu olan stres le baş etmenin yollarını bulun.
evde ek iş