info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Mide Sorunu Yaşayanlar İçin Öneriler

Mide Sorunu Yaşayanlar İçin Öneriler

Bazı mideler normaline nazaran çok hassaslardır. Bu kişiler de her şeyi yiyip içemezler, hemen rahatsızlık hissederler, mideleri yanar, ekşir ya da ağrı çekerler. Bazı uzmanların söylemine göre, midedeki bu hassasiyetlerin karakterle de bağlantıları varmış. Örnek olarak hassas ve alıngan kişilerin mideleri daha fazla hassas olurmuş. İnsan bir bütündür. Bir insan ne ise midesi, böbreği ya da kalbi de o olmaktadır. Gamsız olan bir insanın 100 yıl yaşama gibi ihtimali yüksektir. Midesi hassas olan bireyler için ise yemesi ve yapması gereken 8 öneriyi paylaşıyoruz.

1.öneri: Az ve sık yemeniz gereklidir. Bu bir gerçek teoridir. Mide bu sonuçta boş bırakmaya gelmez. Uzun süre boş kalan mide hassas ise küsmekte ve alınmaktadır. Mide yanması o yüzden gerçekleşmektedir. Bir oturuşta yemeğe abanıp mideyi doldurmak ve sonradan saatlerce boş bırakmak çok yanlış bir davranıştır. Az ve sık yemek yiyerek mideye bir şeyler göndermeye başlayıp onunla her daim ilgilendiğinizi bilsin.

2.öneri: Yediklerinizi çiğnemelisiniz. Lokmalarınızı uzun süre çiğnedikten sonra yutmanız, midenizin yiyecekleri daha kolay sindirmesine yardımcı olmaktadır. Savaşta değilsiniz, arkanızdan kovalayan da yok, acele etmeden sakin olmalısınız.

3.öneri: Asitli içecek ve yiyeceklerden kaçınmalısınız. Bunları hassas midesi olanların tüketmesi yangına körükle gitmesi ile aynı anlama gelmektedir. Evet, belki de filmlerde ve dizilerde uyanır uyanmaz koca bir bardak portakal suyu içiyorlar lakin bu size göre değil bunu yapmamalısınız.

4.öneri: Hassas midelerin dostu yeşildir. Özellikle koyu yapraklı yeşil bitkiler, ülser ve gastrit sorunlarıyla boğuşanlara çok iyi gelmektedir. Brokoli, ıspanak ve brüksel lahanası gibi besinler midenin tek destek ekibidir.

5.öneri: Az yağ tüketmelisiniz. Özellikle de midesi hassas olanların et, balık, yoğurt ve sütün az yağlı tüketilmesi gereklidir.

6.öneri: Rezene, karaman kimyonu, dereotu ve anason dört kafadarlardır. Bunlardan birer çay kaşığı alıp karıştırıp çiğnemelisiniz. Bu hazımsızlık çeken kişilerin midelerini rahatlatma görevi görmektedir.

7.öneri: Bitki çayları imdadınıza koşmaktadır. Özellikle nane ve papatya çayları sindirimi kolaylaştırır ve ferahlık sağlar.

8.öneri: Yemek yer yemez uyunulmaması gereklidir. Uzmanlar yemek ile uyku arasında en az 3 saat olması gerektiğini söylemektedirler.

Etiketler:
evde ek iş