info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Mısır Püskülü Nedir? Zayıflamaya Nasıl Yardımcı Olur?

Mısır Püskülü Nedir? Zayıflamaya Nasıl Yardımcı Olur?

Yaklaşık 2 metre boyunda, kökleri kalın ve saçaklı, yaprakları şerit şeklinde uzun, sivri ve sert bir bitki olan mısır meyve uçlarında bulunan saçaklardır. Mısır püskülü zengin miktarda potasyum, sodyum ve de kalsiyum içermektedir. Mısır püskülünde yağ, reçine, allantoin ve şekerler bulunmaktadır.

Mısır Püskülü ile zayıflama yöntemleri

Faydaları saymakla bitmez. Prostat iltihabına iyi gelmektedir. İdrar yollarını temizleyerek idrar söktürmeye yarar. Zayıflamanıza ve vücudunuzdaki yağları eritmenize yardımcı olmaktadır. Çocuklarda ve yaşlılarda karşılaştığımız alt ıslatma problemlerini iyileştirmeye yardımcı olmaktadır. Böbrek iltihabı, böbrek taşları, gut ve romatizma gibi hastalıklardan korunmanız için etkilidir. Ödemleri gidermeye yarar, idrar yolları ve idrar mesanenizdeki taşları düşürmeyi sağlar. Ayrıca zayıflamanıza yardımcı olur. Kronik yorgunluklara iyi gelir. Yüksek tansiyon değerlerinizi düşürür ve yüksek kolesterolü önler. Diyabet hastaları için yararlıdır.

1 tatlı kaşığı civarı kıyılmış olan mısır püskülünün 1 su bardağı kaynatılmış suyun içerisinde 4-5 dakika kadar demlenmesi dağlandıktan sonra süzülerek hazırlanmış olan mısır püskülü çayı ilaveten ve genel olarak yemeklerden önce her gün 2-3 kez içmek şartıyla kullanılmasında bir sakınca yoktur. Mısır püskülünün çayı, zayıflamanıza imkân sağlayan bir başka bitki çeşidi olan kiraz sapı ile bir arada da kullanabilir. Arzu ederseniz çayınızın içerisine tatlanması için yarım çay kaşığı bal ekleyebilirsiniz.

Mısır püskülünün çayını, bir sağlık probleminiz ve düzenli kullandığınız bir ilacınız yok ise içmenizde bir sakınca görülmemektedir. Mısır püskülü çayı püskülerinden temizlendikten sonra yapılabilir. Daha uzun süreler saklamak istiyorsanız bir gazete parçasının üzerine koyarak yayın ve güneşte kurutun. Sonrasında

güneş görmeyen bir yerde saklayın.

Mısır püskülü çayı genelde sağlıklı olarak kabul görmüştür, fakat aşırı tüketildiği zamanlarda bazı yan etkileri ortaya çıkabilir. Fazla tüketilmesi vücudunuzun susuz kalmasına sebep olabilir. Mısır püskülü içinde bulunan bir takım bileşenler kanın pıhtılaşmasını sağlayıcı nitelik taşır. Bu sebepten dolayı pıhtılaşmaya karşı ilaçlar kullananların tüketmesi hiçbir şekilde önerilemez.

Kan şekerini dengede tutar fakat diyabet ilacı kullanıyorsanız, mısır püskülü çayı içmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanızı ve doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde kullanmanızı öneririz.

evde ek iş