info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Morbid obez beslenmesi nasıl olmalıdır?

MORBİT OBEZİTE TEDAVİ SONRASI BESLENME

Obezitenin ileriki seviyesi olan morbid obezite durumlarında hastalar kendi çabaları ile kilo vermenin zorluğundan dolayı cerrahi bir müdahele altına alınırlar. Bu tedavi sonucunda tüp mide takılan ya da diğer teknik yöntemlerden faydalanan kişiler morbid obez beslenmesi kurallarına da harfiyen uymak zorundadırlar. Bünyeyi aşırı derecede yoracak her türlü besinden uzak durulması gerekmektedir. Doktorun vereceği beslenme programı özellikle tedavi sürecinin ilk aşamaları için oldukça önem taşımaktadır. 5. günden 30. güne kadar uygulanması gereken bir beslenme programı içinde; çay-çorba diyeti ve yarı katılarla ilgili bir diyet verilmektedir. 4. hafta sonunda ise, iyileşme sürecine ve kişinin bünyesine uygun bir program sürdürülmektedir.

Morbid obez tedavisi sürecinde yapılacak çay-çorba diyetinde şekersiz olmak üzere açık çay, ıhlamur, komposto ve hoşaf suyu ile elma suyu verilmektedir. Morbid obez beslenmesi hususunda bu noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunlara ek olarak açık tarhana çorbası, salçasız şehriye çorbası ve pirinç çorbası gibi az yağlı olmak üzere çorba çeşitleri de hazırlanarak tüketilebilir. Yarı katılar çerçevesinde ise; yağsız süt ile yapılmış az şekerli bir muhallebi ya da sütlaç türü tatlılar, çay ya da ıhlamur içinde yumuşatılmış pötibör tarzı bisküviler, patates püresi ve blenderdan geçirilerek hazırlanmış köfte yemekleri tavsiye edilmektedir.  Bu tarz yiyecekler hem enerji verir hem de mideyi yormadan besin almanıza olanak tanır.

Morbid obez tedavisinde size verilecek olan besin programında 4. haftadan sonra da dikkat etmeniz gereken noktalar olduğunu göreceksiniz. Morbid obez beslenmesi bu anlamda son derece titizlik isteyen bir beslenme sürecidir. 4. haftayı bitirdikten sonra, yemeklerle birlikte kesinlikle sıvı gıda almamanız gerekmektedir. Bu süre yemekten 30 dakika önce ve 90 dakika sonrasıdır. Kahvaltıda yiyebileceğiniz besinler ise; yumurta beyazı, yağsız dana jambon, yağsız beyaz peynir gibi protein içeren gıdalar ve kabukları soyulmuş olarak taze tüketebileceğiniz salatalık, domates gibi çiğ gıdalardır. Öğle ve akşam yemekleri için; 2 ya da 3 adet ızgara köfte, benzer miktarda balık ve tavuktur. Bu besinleri iyice çiğnemeniz çok önemlidir.

evde ek iş