info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Morbid obezite tedavisi nasıl olmalı

OBEZİTEDEN KURTULUN

Çağımızın hastalığı obeziteden dolayı her yıl yüzlerce insan hayatını kaybetmektedir. Obezite de hemen her rahatsızlık gibi sınıflara ayrılmaktadır. Bir kısım obezite vaktinde önlem alınması ve uygulanacak beslenme programı ve sporla yok edilebilirken bir kısım obezite ise, aşırı değerlerinden dolayı ölümcül kayıplara yol açmaktadır. Morbid obezite tedavisi bu anlamda dikkate alınması gereken bir tedavi türüdür. Morbid obezite, obezite hastalığının ilerlemiş safhasıdır. Çoğu zaman diyet ve egzersiz işe yaramadığı için cerrahi operasyon gerektiren bir rahatsızlıktır. Morbid obezite, kalp ve damar rahatsızlıkları yaratır ve insan sağlığı açısından son derece riskler taşır. Öncelikle bu soruna neden olan durumlar araştırılmalı ve tedavi süreci bu sonuçlara göre başlatılmalıdır.

Tansiyon ve şeker hastalığı gibi de birçok rahatsızlığa yol açan morbid obezite durumlarında, uzman bir görüş alınmalı ve Morbid obezite tedavisi başlatılmalıdır. Hastanın etkin olarak kısa sürede kilo kaybetmesi gerekli olduğundan özellikle tüp mide operasyonu başta olmak üzere, gastrik bypass ve Duedonal Switch adlı cerrahi teknikler de başarı ile uygulanmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte tıpta atılan bu önemli adımlar sayesinde birçok morbid obezite hastası hızlı bir şekilde kilo vermekte ve yaşamsal kalitelerini arttırmaktadırlar. Son zamanlarda birçok ünlü isim de bu cerrahi yöntemlerden yararlanmaktadır. Elbette bu tekniklerden sonra kişiler bünyelerine özel bir beslenme programı ile yaşayacaklardır.

Kısa sürede kilo verdiren diyet programları morbid obezite hastaları için asla uygulanamaz. Bu aşamaların çok programlı bir şekilde geçilmesi gerekmektedir. Morbid obezite tedavisi hafife alınmaması gereken ciddi bir tedavi sürecidir. Kişilerin cerrahi operasyon sonrası adeta bir bebek gibi kendilerine bakmaları ve beslenmelerini ayarlamaları gerekmektedir. Elbette uzman bir doktor kontrolü altında yapılan bu beslenme programında amaç bünyeyi yormadan yavaş bir şekilde yiyecek miktarını dengelemek ve hangi besinlerin tüketileceğini öğrenmektir. Bununla birlikte yine bünyeyi yormayacak egzersiz programları hem güçlendirme hem de sıkılaştırma açısından son derece yararlıdır. Kişi bundan sonra eski hayatında olmadığı kadar hafif ve sağlıklı hissedecek, birçok sosyal aktiviteye rahatlıkla katılabilecek ve hayat standartlarını yükseltebilecektir.

evde ek iş