info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

MS (multiple skleroz) Diyeti

MS (multiple skleroz) Diyeti

MS hastalığı genellikle genç yetişkinlerde görülmekte ve sürekli ilerleyen sinir hastalıkları sendromudur. Bu hastalığın teşhisi konulduktan sonra çeşitli ilaçlar ve doğal beslenme tedavisi ile yardımcı olabilir. Hastalıkta tedaviye ne kadar erken başlanılırsa sonuçlar o kadar iyi olacaktır. MS’in beslenme ve yaşam tarzı değişikliği tedavisi de erken başlanılmalıdır. MS’e özel bir beslenme düzeni bulunmamaktadır. Sadece birkaç dikkat edilmesi gereken besin öğeleri vardır. Bunlardan biri de omega-3 yağ asitleridir. Omega-3 yağ asitleri yaşam için önemlidir. Aynı zamanda dengeli beslenmenin vazgeçilmezi olduğu için MS hastalığında da önemli bir yere sahiptir. Omega-3 keten tohumunda bolca bulunmaktadır. Keten tohumunu akşamları salatanıza ekleyerek tüketebilirsiniz.

MS hastalığında diğer önemli olan nokta ise kalsiyum alımıdır. MS hastalarında kemiklerde erime, çekilme ve yumuşama yaşanır. Bu ancak kalsiyum ile giderilir. Günlük beslenmenizde süt, yoğurt, kefir gibi zengin besinler de yer almalıdır. Bu besinler yaş gruplarına göre alınmalıdır. 3 su bardağı süt, yoğurt, kefir ve biraz peynir tüketiminde herhangi bir zarar yoktur. Kalori azaltılmak istendiğinde az yağlı ya da yağsız süt ve süt ürünleri tüketilmelidir. Kemikler için kalsiyum önemli olduğu kadar D vitamini de oldukça önemlidir. Yeteri kadar güneş ışığı alınmalı ve aynı zamanda D vitamini içeren besinler beslenme günlüğünüzde bulunmalıdır.

Araştırmalara göre MS hastalarında serbest radikal temizleme kapasitesinin azaldığı tespit edilmiştir. Bu yüzden MS hastalarının vücudunda normalden fazla serbest radikalleri temizleyici olarak adlandırılan antioksidanlara ihtiyacı vardır. Selenyum, A,C gibi vitaminler iyi antioksidanlardandır. Beslenmede bunların bulunması için her renkte sebze ve meyve tüketilmesi gerekmektedir. Mevsim şartlarına uygun düzenli şekilde yenilir ise antioksidan tüketmiş olursunuz. B vitamini de MS hastaları için önemlidir. B vitamini içeren zengin gıdalar ise esmer tahıllar, süt, balık, yumurta ve yeşil yapraklı bitkilerdir. Bunlarda gün içerisinde belli bir miktarda alınabilir.

MS hastalarının dikkat edecekleri bir diğer nokta da doymuş yağların tüketiminin kısıtlanmasıdır. Doymuş yağlardan düşük olan bir diyetin, hastalık sürecinde atak sayısını azalmaktadır. Bu nedenle MS hastalığında ayrıntılı beslenme programları diyetisyenler eşliğinde hazırlanmalıdır.

evde ek iş