info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Mucize Bitkilerin Kireçlenmeye Yararları

Mucize Bitkilerin Kireçlenmeye Yararları

Kireçlenme, eklemlerin bir yada daha fazlasının iltihaplanmasına denmektedir. Kireçlenme genelde yaşa bağlı olarak ortaya çıkmakta, yaş ilerledikçe de eklem ağrıları artmakta ve sertleşmektedir. Kireçlenmenin en yaygın türleri ise osteoartrit ve romatoid artrittir. Kireçlenme kemik uçlarının sertleşmesi ve kayganlığının deforme olması ile meydana gelmektedir. Böylece kişinin hareket kabiliyeti azalmakta ve zaman geçtikçe kireçlenme hareket esnasında acıya dönüşmektedir. Ürik asit kristalleri, sedef hastalığı, lupus hastalığı ve enfeksiyonlar kireçlenme hastalığının altında olan sebepler olarak gösterilemektedir. Kireçlenme hastalığının tedavisi, hastalığın genlerine göre değişmektedir. Genelde yaşlanmayı geciktirici önlemler almaya çalışarak hastalığın önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Kireçlenmenin en bariz belirtileri ise, eklem tutulması ve hareket esnasında eklem bölgelerindeki ağrılar ile anlaşılmaktadır. Ağrı, şişlik, sertlik, kızarıklık ve hareketler kısıtlanma gibi belirtiler de vardır. Kireçlenmeye ise, iki ana tipe ayrılmaktadır.

Osteorartrit: Kemik uçlarında sertleşme meydana getirmekte, kayganlığı zamanla ortadan kaldırmakta ve basit hareketler bile acı vermekte ve imkansız hale gelmektedir. Eklemlerde meydana gelen aşınmalar yıllar sürebilmektedir, bu sebeple hastalığın erken farkedilip tedaviye başlanması kolaylaştırıcı olmaktadır.

Romatizmal kireçlenme: Romatizmal kireçlenme ise, bağışıklık sistemi, eklen parçaları ve eklem kapsülünü kapsamakta olan astad saldırısı sonucu meydana gelmektedir. Sinovyal sıvı diye de adlandırılan astar iltihaplanmaya ve şişkinliğe neden olmaktadır. Kireçlenme riski taşıyan gruplar ise şunlarıdır;

Kalıtsal: Eğer ailenizde anne veya babanızda kireçlenme hastalığı bulunuyorsa genetik olarak sizde risk altındasınızdır. Yaş: kireçlenme yaşa bağlı olarak ta ortaya çıkmaktadır. 50 yaş ve üzeri kişiler risk altındadır. Cinsiyet: yapılan araştırmalara göre, kadınlarda erkeklere nazaran daha fazla kireçlenme hastalığı görülmüştür.

Obezite: Aşırı kilolu kişiler, özellikle diz ve kalça kısımlarında kireçlenme görülmesi çok yüksektir. Aşırı kilolu kişilerde aynı şekilde diğer gruplard görüldüğü gibi risk altındadır.

Tedavi Yöntemleri

Aloe vera: Aloe vera etkili bir ağrı kesici olarak bilinmektedir. Aloe veranın jel ürünleride kireçlenme ağrılarının geçiştirilmesinde yardımcı olduğu bilinmektedir. Aloe vera jeli eklem ağrılarının olduğu yerlerede düzenli şekilde masaj yaparak sürmek te ağrıları azaltabilmektedir.

Kedi pençesi: Kedi pençesi ise artrit şişliği azaltabilen başka bir anti inflamatuar bitkidir. Kedi pençesi aynı anda bağışıklık sistemini güçlendirmek için de kullanılabilmektedir. Bitkinin kireçlenmeden kaynaklanan hasarları da iyileştirdiğine dair bilimsel bir kanıtı olmamakta ama şişlikler iyi geldiği öne sürülmektedir.

Okaliptüs: Okaliptüs bitkisi yaprakları ve kendisinden üretilen yağın kireçlenmeden kaynaklanan şişkinlikleri azalttığı ön görülmüştür.

Zencefil: Zencefilin kireçlenmeyi iyileştirdiğine dair bilimsel delili yoktur ama kireçlenmeden kaynaklanan şişkinlere iyi geldiği düşünülmektedir. Düzenli olarak günde bir bardak zencefil çayı tüketmek sürunları azaltmaktadır.

Yeşil çay: Tüm dünyada en popüler içecekler arasında olan yeşil çay kireçlenme hastalığına kısman faydası bulunmaktadır. Düzenli şekilde günde 1-2 bardak yeşil çay tüketmek kireçlenmeye karşı faydalı olduğu bilimsel açıdan kanıtı konmuştur.

Zerdeçal: Zerdeçal ağızdan alındığı takdirde, eklem ağrıları azaltığı bilimsel açıdan saptanmıştır. İnsanlar üzerinde bu konu ile ilgili yeterince bilimsel deney yapılamamış lakin zerdeçalın kireçlenmeden dolayı oluşan şişliğe faydalı olduğu öne sürülmektedir.

Kireçlenme tedavisinde olumlu sonuçlar alınabilmesi için erken teşhis çok önemlidir. Tedavi sürecinde ise hastanın yaşam tarzını değiştirmesi ve gerekirse fiziki tedavi bile görmesi gereklidir. Eğer kişi kilolu ise, mutlaka kilolarından kurtulması gerekmektedir. Çünkü deforme olan eklemler aşırı kilo karşısında daha fazla olumsuz yönde etkilenebilmektedir. Mümkün olduğunca daha çok hareket etmeli, kısa yürüyüşler, hafif egzersizler ile hastalığın üstünden gelmesine yardımcı olunabilir.

evde ek iş