info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Nasıl diyet yaparım?

DİYET YAPMAK KEYİFLİDİR

Diyet, kilo vermek isteyen birçok kişinin kulağına olumsuz bir kelime gibi gelse de diyet yapmak son derece eğlenceli bir hale getirilebilir. Nasıl diyet yaparım diye soranlar, bu işi keyifli bir hale getirirlerse kısa sürede kilo vermeye başladıklarını görebilirler. Diyet yapmak zorlayıcı olmamalıdır. Aksi takdirde diyet yapmaktan soğuyabilirsiniz. Diyet yapmak elbette iki günlük bir süreç değildir. Öncelikle ne kadar kilo vereceğinizi bulmak gereklidir. Bunun için ideal kilo ölçümü hesabı yapılır ve bir diyet listesi hazırlanır. Bu vereceğiniz kilo miktarına göre değişkenlik gösterecek bir diyet listesi olmalıdır. Sizin belki 10 kilo vermeye ihtiyacınız yoktur ancak yanlış bir diyet listesi seçimi ile kendinizi zorlamanız, boşuna yorulmanız anlamına gelebilir.

Doğru diyet nasıl yapılır?

Diyet yapmadan önce hesaplayacağınız ideal kilonuz sayesinde çok daha bilinçli bir diyet listesi hazırlanmasına olanak tanırsınız. Nasıl diyet yaparım diye merak edenler, işinde uzman bir diyetisyen yardımı ile sağlıklı bir diyet listesine sahip olabilirler. Diyet listesini uygulamak ve bu liste hakkında ipuçlarını öğrenmek yine diyetisyenin vereceği motivasyonla gerçekleşir. Bu süreçte belli aralıklarla kilo hesaplaması yapmak diyetin gidişatı hakkında da yarar sağlayacaktır. Kilo verme durumu yavaşsa, buna göre alternatif diyet çözümleri üretilir. Diyet yapmak kilo vermek isteyen insanı zorlayıcı olmamalıdır. Moral bozukluğu yaşamamak için kişinin fizyolojik şartlarına uygun bir diyet listesi verilmelidir.

Diyet yapmak ne çok kısa ne de çok uzun bir zamana yayılmalıdır. İdeal kiloya düşmek zaman alabilir ancak nasıl diyet yaparım sorusunu soranlar buna ek olarak kilomu nasıl koruyabilirim diye de sormalıdırlar. İşte bu yüzden diyet zorlayıcı değil keyiflendirici olmalıdır. Değişik gıda alternatifleri her zaman işe yarayan bir faktördür. Kimi mantar sever kimi hindi eti; böyle bir durumda o gün diyet listenizde sevmediğiniz bir yiyecek varsa, bu yiyeceği eşdeğer bir başka gıda ile değiştirebilirsiniz. Bununla birlikte özellikle ara öğünlerinizde keyfinizi yerine getirecek, kalorisi düşük atıştırmalıklar da son derece işe yaramaktadır. Örneğin gün içinde bir iki parça koyu bir bitter çikolata, yağsız mısır gevreği keyfinizi yerine getirebilir.

evde ek iş