info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Neden Kilo Veremiyorum?

Günlük hayatımızda kilo problemi olan yakınlarımızın sürekli olarak kendilerine yemek kısıtlamaları getirerek, aç kalarak zayıflama çabalarına tanık olmaktayız. Ancak her bireyin kendisine öz bir metabolizma hızı ve aktivite durumu vardır. Bunlar bilinmeden, bilinçsizce yapılan diyetlerin sonu başarısızlık ve hüsranla sonuçlanmaktadır. Günlerce aç kalarak ya da etraftan duyulan, internetten bulunan diyetler sonucu verilen emekler boşa gitmektedir. Kilo veremediğimiz gibi sağlığımız da tehdit altına girmiş oluyor. Bilinçsizce kullanılan zayıflama ilaçları da ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Fiziksel sağlık sorunlarının yanı sıra artık birey, tüm denemelerinden netice alamadığını görerek , kilo vermesinin mümkün olmadığını düşünmeye başlayarak karamsarlığa kapılmakta bu da ruhsal sağlığını etkilemektedir . Ve daha da önemlisi bu bireylerden birçoğu ipin ucunu bırakıp aşırı derecede kilo almaktadır.

Neden Kilo Veremiyorum?

Tüm bunların sonucunda obezite hastalığı baş göstermekte, erkeklerde karın bölgesinde, bayanlarda kalça bölgelerinde yağlanmalar, iç yağlanma dediğimiz karaciğer yağlanması, kalp krizi, böbrek yetmezliği gibi durumlara sebep olan organların çevresindeki yağlanmalar oluşmaktadır. Kilo kontrolündeki başarısızlıkta bazı etkenler söz konusudur. Bunları şu şekilde özetleyebiliriz ;

  • Metabolizma hızı
  • Tiroid bezlerindeki düzensizlik,
  • Bilinçsiz ezbere yapılan diyetler, düzenli bir beslenmenin olmaması,
  • Bilinçsiz şekilde vücuda zarar vererek yapılan aktiviteler.

Tüm bu durumlar günlerce aç kalarak ve saatlerce spor yapılmasına rağmen kilo verememenin sebepleridir.

Her bireyin metabolizma hızı farklıdır  Ve yaş ilerledikçe yavaşlar .

Metabolizma hızını arttırmak için ;

  • En az 2 litre su tüketiminde bulunulmalıdır.
  • Metabolizma hızına uygun bir beslenme programı yapılmalıdır.
  • kilo kaybederken aç kalınmamalı ve diyete saati ve porsiyonları ile uyulmalıdır. Aksi takdirde metabolizma yavaşlayacaktır.
  • Kesinlikle hızlı kilo vermemizi sağlayacak besin destekleri kullanmamalıyız. Bunlar karaciğere ve böbreğe direkt olarak zarar vermekte olup farklı şekilde görülen ciddi yan etkileri de vardır. Güvenilirlikleri yoktur, ciddi riskleri vardır ve beslenme alışkanlıklarımızda, yaşam tarzımızda değişiklik yapmadıkları için kalıcı kilo kaybı sağlamazlar.

Sağlıklı bir şekilde kilo kaybetmek istiyorsak, vücudumuzu iyi tanımalı , troid testlerini düzenli yaptırmalıyız .

Açık havada yapılan yürüyüşler, yaz aylarında yüzme, bisiklet sürme, pilates gibi egzersizlerle  ve kendi metabolizmamıza uygun bir diyet programı ile sağlıklı bir şekilde kilo vermemiz imkansız değildir.

evde ek iş