info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Normal Kilonuzda Olup Olmadığınızı Anlamanın Basit Yolları

Normal Kilonuzda Olup Olmadığınızı Anlamanın Basit Yolları

Tartılar bize hangi kiloda olduğumuzu gösterebilir lakin bu rakamlar bize gerçek yağ oranımız hakkında bilgiler vermezler. Hiç yağ beklentisi olmayan çok zayıf biri bile aslında gereğinden fazla yağa sahip olabilir veya irice kol kaslarına sahip sıkı görünümlü sporcu bile ideal kilosundan biraz üstte olabilir. Vücuttaki yağ oranının ölçülmesi için, birçok yöntem vardır lakin bu yöntemlerin kimisi gerçek sonuçlar vermemektedir. Kemik yoğunluğu ölçümü kesin sonuçlar verirken, göbek deliğine dokunmaya çalışmak doğru bilinen ama yanlış olan yöntemlerdir.

  • Vücut kitle indeksi: Vücut kitle indeksi, boyu ve kiloyu karşılaştırarak sağlıklı kiloyu bulmaya yarayan bir matematik işlemidir. Çıkan rakam; normal, kilolu ve obez şeklinde 3 grup olmak üzere kategoriye koymaktadır. Bunun diğer adı da beden kitle indeksidir. Bu her zaman işe yaramaz. 2012’de yapılan bir çalışmaya göre beden kitle indeksi normal çıkan kişilerin %29’unun aslında obez kategorisine girecek kadar yağa sahip olduğunu ortaya koymuştur. Bu nedenle beden kitle indeksi hesaplaması zayıf görünüp aslında yağ oranı fazla olan kişileri doğru ölçememektedir. Eğer çok kaslı ve fit görünüme sahip biriyseniz, kas dokusu fazla ağırlık yaptığından dolayı normal indeksiniz üzerinde bir sonuç alarak fazla kilolu kategorisinde gözükebilirsiniz.
  • Bel çevresi ölçümü: Bayanlar için bel ölçüsü 82 santimetre, erkeklerin ise 88,5 santimetredir. Bu ölçüm işe yaramaktadır. Dünya çapında bulunan sağlık kuruluşları bu ölçümün doğru sonuç verdiğini onaylamaktadır. Karın bölgesindeki yağların fazlalaşması, kalp krizi ve diyabet riskini arttırmaktadır. Bu sebeple bel ölçülerinizin ideal ölçülere yakın olması çok önemlidir.
  • İki bacak arası boşluk: İnternette yapılan bazı çalışmalara göre birçok kişi bu yöntem ile kendini ölçmeye çalışmaktadır. Özellikle genç kızlar arasında yaygın bir konu halindedir.
  • Bel-kalça oranı: Bel ve kalça oranı 0,8 ve üzeri olan bayanların birçok ciddi hastalığa yakalanma riski vardır.
  • Karın kasları: Eğer karın kaslarınız görünüyorsa o halde fitsinizdir. Bu yöntem orta derecede işe yaramaktadır.
  • Göbek deliğine dokunmak: Bir kolunuzu belinizin arkasından alarak göbek deliğinize dokunmaya çalışın, eğer bunu başarabiliyorsanız zayıfsınız anlamına gelmektedir.
  • Köprücük kemiği testi: Bir rulo herhangi bir nesneyi kürek kemiği boşluğunuza koyun, eğer düşmüyorsa kesinlikle zayıfsınız demektir.
evde ek iş