info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Obez Çocuklarda Beslenme

Obez çocuklarda beslenme oldukça dikkat edilmesi gereken konulardır. Günümüzde ürkütücü boyutlara ulaşan fazla kilolu olma durumu özellikle genç nesillerde daha sık görülmeye başlamıştır. Yapılan araştırmalar sonucu şehirde yaşayan her 4 çocuktan birinde obezite görülür.

Obez Çocuklarda Beslenme

Obez çocuklarda ileri yaşlarda sağlık sorunlarının ortaya çıkması da mümkündür. Obezite bazı kişilerde genetik olmasının yanı sıra bazı nedenleri de farklıdır. Yaşam tarzı, devamlı oturmak,hareketsiz yaşam, yanlış beslenme alışkanlığı, hazır gıdalar en büyük nedenlerinden biridir. Hayatın koşturmacasın da çalışan anneler yemek programlardan ve tüketilen besinlere dikkat etmeyebilir. Dışarıdan verilen siparişler evde tencereye yemeği yenmemesine neden olmaktadır, genç neslin yağ oranının artması, et, süt, tahıl, meyve ve sebze tüketiminden uzak kalınmaktadır. Günümüzde biz dahil çocuklarda zamanın bir çoğunu bilgisayar başında, internet ve oyun oynayarak geçirmekteyiz. Devamlı ev içinde kısıtlı hareket, çocukların dışarıda ve parklarda günlük oynayamaması, bisiklet sürme gibi alışkanlıkların olmayışı obezitenin başlıca nedenleridir. Kilosu fazla çocuklarda sorun ilk başlarda anlaşılmayabilir. Bir kaç kilonun fazlalığı göze çarpmaz ve önemsenmez. Devam eden kilo alımları çocuğun bedensel olarak değişimine, ömür boyu sürecek fizyolojik ve psikolojik sorunlara neden olmaktadır. Bu nedenle erken tedavi ve önlemler oldukça önemlidir. Çocukların büyüme evrelerini ne dikkat edilmesi alınan kiloların kontrol altında tutulması oldukça önemlidir. Fazla kilolar ile genç ve erken yaşta mücadele oldukça kolaydır. Hekim kontrolünde uygun bir diyet ile çocuğun kilosu sağlıklı hale getirilebilir. Aile geçmişinizde kilo sorunu var ise çocuğunda olması mümkündür. Genetik faktörler burada devreye girer. Ergenlik öncesi sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırılması oldukça önemlidir. Obez çocuklarda diyet uygulamadan önce 5 gün diyet günlüğü tutun. Bu günlükte;

  • Çocuğun günde kaç adet meyve ve sebze yediği
  • Günde 2 bardak süt tüketiyormu
  • Atıştırmalık veya tatlı tüketimi ne kadar
  • Gazlı içecek, şekerleme, pasta bisküvi türünden şeyler tüketiyormu
  • Bilgisayar veya televizyon karşında 1,5 saatten fazla kalıyor mu gibi soruları deftere not alarak diyete başlayabilirsiniz. Öncelikle bu tarz davranış ve durumları düzene sokmanız gerekmektedir. Çikolata yemekten asla vazgeçmiyorsa bir anda kesmektense azaltarak vermelisiniz. Bir bardak sütü içirirken bile mutfak masasında tv ve pc olmadan içmesini sağlayın.
evde ek iş