info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Obezite şişmanlık

GÜNÜMÜZÜN HASTALIĞI; OBEZİTE

Vücuttaki yağ oranının artarak, sağlığı tehdit etmesine şişmanlık denir. Şişmanlık hastalığının adı; tıp dilinde obezitedir. Çağın hastalığı olarak adlandırılan obezite, özellikle küçük ve genç yaşlarda sıklıkla rastlanan bir hastalık haline gelmiştir. Birçok ülkede obezite ile mücadele başlatılmıştır. Şişmanlık başlı başına bir hastalık olmakla birlikte kilo almaya bağlı olarak birçok hastalık meydana gelir. Günümüzde yaşam tarzı ve beslenme alışkanlığının değişmesi sonucunda hızla yaygınlaşan şişmanlık; küçük, büyük her yaşta karşılaşılan bir hastalık haline gelmiştir. Şişmanlık ile birlikte yüksek tansiyon, kalp rahatsızlıkları, kolesterol, eklem ağrıları, böbrek rahatsızlıkları ve damar tıkanıklıkları yaygın olarak görülmektedir.

Kişinin fazla kilolara sahip olması durumunda kilo verme yollarına en kısa zamanda başvurması gerekir. Beslenme alışkanlığını değiştirmekle birlikte, günlük düzenli egzersizlere başlamalıdır. Kişinin şişman olup olmadığı; kendi boy ve kilo orantısı ile belirlenir. Ayrıca kişinin vücudundaki yağ ve kas dengesi de son derece önemlidir. Vücuttaki yağ oranı fazlalaştıkça, kişinin kas oranı azalır.  Şişmanlık ve ağırlık aynı anlama gelmemektedir. Kimi kişilerde kas ağırlığı ve kemik ağırlığı fazladır. Vücut kilosu buna bağlı olarak artış gösterebilir. Ancak vücuttaki yağ oranı arttıkça, şişmanlık tehlikesi ile karşı karşıya kalınır. Vücut olması gereken kilonun dışına çıktığında sadece fiziksel olarak değil, ruhsal olarak da kişinin yıpranmasına sebep olur. Eğer kilo almakla birlikte zayıflama sürecine girmezseniz, kısa süre sonra vücudunuzu rahat bir şekilde kullanamazsınız. Beliniz, omuzlarınız ve bacaklarınızda şiddetli eklem ağrıları ile karşılaşırsınız.

Şişmanlık tedavi edilebilir bir hastalıktır. Fazla kilolar bir kader değildir. Kişinin gıdalarla aldığı kaloriden daha fazlasını günlük olarak yakması gerekir. Vücudun normal kiloda kalması ve gün içerisinde alınan kaloriyi eritmek için enerji harcamak gerekir. Metabolizmayı hızlandıran yiyecekler ve yağ yakıcı besinler, kalorileri yakmaya yardımcı olur. Bedenin besinlerden aldığı enerji, yağ olarak depolanmadan yakılır. Ayrıca hareket etmek, günlük yürüyüşler ve egzersizler yapmak da kalori yakımını hızlandırır ve kitlesel yağların eritilmesine yardımcı olur. Kısa mesafeleri yürüyerek giderek, asansör kullanımı yerine merdivenleri tercih ederek, günlük kendinize egzersiz için yarım saat ayırarak obeziteye yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz.

evde ek iş