info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Ödem Atıcı Diyet Programı

Ödem atıcı diyet programı ile vücudunuzda oluşan fazla şişkinlikten kurtulun. Bedenimizde biriken kiloların tek nedeni yağlar değildir çoğu kez ödemde kilo problemidir. Biriken ödemi atmanın en iyi yolu diyete ek olarak detoks programları yapıp vücutta fazla ve zararlı olan her şeyi atmaktır.

Ödem Atıcı Diyet Programı

Bedenin haddinden fazla su tutmasına ödem denilmektedir. Bazı hastalıkların habercisi olabileceği gibi çğu kez yanlış beslenme ve sıvı yetersizliğinden de kaynaklanmaktadır. Öncelikle vücudunuz olduğundan fazla su tutuyorsa böbrek , karaciğer , damar tıkanıklığı , kalp hastalıkları buna neden olabileceği için ödemin neden oluştuğu araştırılmalıdır. Fakat ara ara bazı dönemlerde oluşan ödemler mevcutsa muhtemelen yanlış beslenmeden kaynaklı bir su tutması olabileceğini unutmayın. Tüketilen su ve tuz miktarıda ödem oluşmasında çok önemlidir. Hastalıkla değil yanlış beslenmeyle oluşan ödemi atmanın ve beslenme listenizin daha doğru olması ile birlikte ödemler den kurtulabilirsiniz.

 1. Öncelikle yapacağınız en önemli iş tuzu azaltmak olmalıdır. Yediğiniz tüm besinlerden vücudun ihtiyacı olan tuzu zaten alıyorsunuz. Bu yüzden ek olarak tuza ihtiyacınız yok . Özellikle salamura olan besinleri hazır çorbalar , cips , turşu gibi besinlerde yüksek oranda tuz vardır bu besinleri tamamen hayatınızdan çıkarın.Yemeklerinizde bol bol lezzet almak için tuz yerine baharat kullanın böylelikle tuzu hayatınızdan çıkarmak daha kolay olacaktır.
 2. Suyun ödem üzerinde 2 önemli etkisi vardır. Birincisi siz yeterli su tüketmezseniz vücut kendi içinde su rezerv leri oluşturacaktır bu olaya ödem denilmektedir. İkincisi yetersiz su tüketimi dolaşım sistemini etkileyecek selülit ve ödem oluşumu gerçekleşecektir. Günden en az 2,5 lt su tüketimi ödemin oluşmasını engellemektedir.
 3. Potasyum alımına özen gösterin. Potasyum tuz ve su dengesini hücre içinde ayarlar ve normal seviyeye getirir. Bunun için muz , ceviz , mercimek gibi zengin besinleri sık tüketmeye çalışın.
 4.  Ananas , kiraz , karahindiba , maydanoz , armut , tarçın ve karanfil iyi birer ödem atıcıdır diyetinizde mutlaka tüketin.
 5. Deneyimli ve usta eller den fizyoterapistler yardımı ile masaj yaptırın. Masaj ödemin vücutta dağılmasını sağlayan etkili yöntemlerden biridir.
 6. Hareketsizlik ödemi daha çok artıracağı için günlük olarak açık havada 40 dk yürüyüş yapın.

Şeker de ödem yapıcı nedenlerden biridir. Zaten sağlıklı yaşamın kurallarında doğal olmayan hiçbir şeker türüne yer verilmemektedir. Doğal şekerler meyveler tarafından vücudun ihtiyacı olan miktarı alınmaktadır. Şekeri hayatınızdan tamamen çıkararak ödemlerin izden kurtulabilirsiniz.

Ödem Attırıcı Kür Tarifleri

 • Gece yatmadan önce 1 bardak suya bir adet hurma koyun. Sabah aç karnına hem suyu hemde hurmayı tüketin. Metabolizmayı hızlandırdığı gibi ödemi de çok hızlı bir şekilde vücuttan atacaktır.
 • 1 lt suyun içine çeyrek demek sapları ile birlikte maydanoz , kabukları ile birlikte çeyrek limon , ve aynı şekilde yeşil elma , karabiber , tarçın, kiraz sapı ile birlikte 10 dakika kaynatılır. Demlendirdikten sonra günlük içilecek
 • Yeşil çay , yoğurt da tüketerek ödemler den kurtulabilirsiniz.
 • 1 demek maydanoz , 1 yemek kaşığı rezene , 2 tane limon  , 1 adet yeşil limon bütün malzemeleri bir miktar suda kaynayana kadar bekleyin. Daha sonra süzerek gece yatmadan önce bir bardak için dilerseniz sabah kahvaltıdan sonrada içebilirsiniz.
 • 1 litre oda sıcaklığında su , 10 yaprak taze nane , 1 adet salatalık , 1 adet limon bütün malzemeleri cam bir şişe veya sürahiye koyarak geceden sabaha kadar bekletiyorsunuz. İster buzdolabında ister oda sıcaklığında hazırladığınız bu suyu gün içerisinde tüketiyorsunuz bu suyun yanına ek olarak 1.5 lt suda tüketerek tüm ödem ve kilolarınızdan kurtuluyorsunuz.
evde ek iş