info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Ödem neden olur?

Ödem Neden Olur, Vücuttan nasıl atılır?

Ödem, vücutta anormal olarak görülen su toplanması gibi görülür. Göz kapaklarında, eller ve ayaklar da şişmeler olur. Ödem oluşmuş parmağa yüzük takılamaz, Ayağa ayakkabı giyilemez hale getirir.

Ödeme sebep olan hastalıklar ise; böbrek hastalıkları, kalp hastalıkları, damar hastalıkları, hormon bozukluğu rahatsızlıkları, karaciğer rahatsızlıkları olarak sıralanabilir.

Ödem oluşmaya başladığında belirgin olacağı sebepler şu şekilde sıralanabilir;

Deri altında şişlikler dokuda anormal derecede görülür ve üstüne bastırdığınız zaman içine çökme, çukurlaşma olur. Bu belirtiler sıklaşmaya başladığında ödemin habercisi olur. Bu durumda direk doktora başvurulup gerekli testler ve tetkiklerin yapılıp hemen önlemini almak gerekir. Eğer; tetkikler sonucunda ödem, ciddi bir hastalığın sebebi olarak gösterilmiyorsa ve nedeni bilinmeyen bir şekilde ortaya çıkıyorsa bilimsel adı ile idiyopatik ödem olarak adlandırılır.

Ödem birçok sebepten, hastalıklardan ve günlük yaşamın etkilerinden oluşabilir. Eğer hastalıktan dolayı değilse günlük yaşam sınıfında; fazla kilolu olmak, stres, psikolojik bunalımlar, aşırı tuzlu yiyecekler tüketmek, az su içilmesi, yorgunluk, uzun süre ayakta durmak ya da kalmak, fazla karbonhidratlı yani unlu malzemeler tüketmek, aşırı sıcaklıktan dolayı oluşan baskı, bayanlar için adet öncesi dönem ve hamilelik sırasında oluşan ödem olarak sıralanabilir.

Ödem riskini azaltmak için öncelik olarak ilk sırada yer alan kilo sorunu nedeni ile gerekli diyet ve egzersizler sayesinde ideal kiloya ulaşıp orantıyı dengelemektir. Düzenli beslenip uygun aktivitelere katılıp ideal kiloya düşülmesi sağlanmalıdır.

Düzenli su tüketimi; kişiye göre değişebilen bu detay günde en az 8 ila 12 bardak olmak kaydı ile yaz aylarında ve spor yapan bireyler için değişebilmektedir. Su içme alışkanlığımız yok ise, su içme gereksinimini akıla getirecek hatırlatıcı önlemler alınmalıdır.

Tuzu azaltmak;  kişiye göre değişmekte olup, bir sağlık sorunu bulunmayan birey için tamamen tuzsuz yeme zorunluluğu yoktur. Yiyecekleri düşük tuz oranı ile tüketmek yeterli olacaktır.

Ödemi vücuttan atmak için çeşitli yiyecekler ve belli programlar bulunmaktadır. Bu programlara uyup dengeli beslenerek bu sorunu halledebilirsiniz. Bunun için uzman diyetisyeninizden destek alarak size özel ödem atıcı programları uygulayabilirsiniz.

evde ek iş