info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Ödem Söktürücü Yiyecekler Nelerdir?

Ödem Söktürücü Yiyecekler Nelerdir?

Ödem, hücre içi sıvıların hücre dışına çıkamama sebebiyle doku aralarına ve cildin altında sıvı birikmesinden dolayı oluşan şişliklerdir.

Özellikle bayanlarda görülen bu sorunun en önemli etkenlerinden biri de tüketilen su ve tuz miktarıdır. En çok göz kapaklarında, ellerde ve ayaklarda oluşur. Bu bölgelerde oluşan ödemlerin öncelikle nedenleri; alerjik terslik yani reaksiyonlar ya da kandaki vitamin yani protein düşüklüğü olabilir.

Ödemlerin oluşmaması için öncelikle yapılması gereken şey tuzu azaltmaktır. Vücuda giren tuz miktarı 1’e 200 olarak değişebilir ve oranlarda miktar daha çok yukarı çıkabilir. Bu durum ödemi daha çok arttırır. Bu nedenle ödemin oluşmaması için tuz miktarının dengelenmesi azaltılması şarttır.

Tuzun yanı sıra çeşitli baharatlar, yapay tatlandırıcılar, hazır soslar, alkollü içecekler ve kafein de ödem oluşumuna sebep olarak gösterilir. Ayrıca uzun süre hareket etmemek, sabit pozisyon da durmak da el de ayakta ödem oluşmasına sebep olur.

Ödem söktürücü besinler şöyle sıralanabilir;

  • Vücutta bulunan su miktarını azaltmak için programlı bir şekilde bazı yiyecekleri tüketmek gerekir. Bunun için sabahları probiyotik yoğurt tüketilebilir. Probiyotik yoğurt; ödem sökmek için başlangıç olarak belirlenen ve tavsiye edilen en önemli besindir.
  • Doğal olmak kaydı ile ananas, kivi ve nar benzeri meyvelerin ödem söktürücü özelliği bulunmaktadır. Bu meyvelerin her gün bir kere ya da günde birkaç öğünde tüketilmesi gereklidir.
  • Tarçın, karanfil ve yeşil çay gibi baharatlarda ödem sökmeye yardımcı olur.
  • Sebze olarak, maydanoz ve kiraz sapı sıcak suda kaynatılarak içilebilir.
  • Yeşil yapraklı sebzelerde ödeme karşı kullanılabilir.
  • Ödem azaltmak için yapılabilecek en pratik yöntem ise bol su tüketmektir. Her gün 2,5 ya da 3 Litre su tüketmek ödem sökmek için en yararlı yöntemdir.
  • Meyve olarak bir başka seçenekte muzdur. İçinde bulundurduğu potasyum nedeni ile önemli bir silahtır. Aynı anda vücudun ihtiyacı olan şekeri de karşıladığı için önemli bir yer tutmaktadır.
  • En iyi ödem söktürücülerden biri de salatalıktır. Sağlık adına her şeye faydalı olduğu gibi ödem sökmede de ön sıralarda yer almaktadır.
evde ek iş